Türk kızı Talya’ya BM’de alkış yağmuru

0

Talya Özdemir’in ‘kızların bilime yönelmesi’ üzerine söylediği sözler BM Genel Kurulu’nda büyük beğeni topladı.

Henüz 10 yaşında olan Talya Özdemir, New York’taki BM Genel Kurulu’nda ‘Cinsiyet, Bilim ve Sürdürülebilir Kalkınma’ başlıklı yüksek düzeyli panelde konuşma yaptı. Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Talya, mülteci kadınlar ve kızların yaşadığı zorluklara dikkat çekti.

Önümüzdeki Haziran ayında 11 yaşına basacak olan Türk kızı Talya Özdemir, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde, ‘Cinsiyet, Bilim ve Sürdürülebilir Kalkınma’ başlıklı yüksek düzeyli panelde yaptığı konuşmada alkış yağmuruna tutuldu.

BM yetkilileri, BM’ye üye ülkelerin diplomatları, bilim insanları, özel ve kamu sektörü temsilcilerinin katıldığı panelde, şimdiye dek Türkiye’den BM Genel Kurulu’na konuşmacı olarak katılan en genç kişi olan Talya Özdemir’in ‘Bilimde Kızlar İçin Kızlar’ konuşması yoğun alkış aldı. BM Genel Kurulu’ndaki toplantıya annesi ve babası eşliğinde katılan Talya Özdemir, kendisine olan özgüveni, İngilizcesi ve bilim, kadın erkek eşitliği, toplumsal adalet gibi konulardaki bilgisiyle izleyenleri hayran bıraktı.

Konuşmasına, ‘Ben Talya Özdemir, Türkiye’den, bilim kazanımlarındaki kadınları onurlandıran ve dünyanın gelişimine katkıda bulunan, benim gibi kızları bir kariyer olarak bilim insanı olmayı seçmeye teşvik eden bu çok önemli günde sizinle düşüncelerimi paylaşmak için geldim’ diyerek başladı.

BM’nin yüzü aşkın uluslararası önemli günü olduğunu ancak kendisinin ve arkadaşlarının bu günlere ilişkin bilgilerinin az olduğunu belirten Özdemir, bu günlerin dünya ülkelerinde farkındalık yaratabilmesinin hükumetler ve BM elçilerinin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Özdemir, BM ve yerel yönetim yetkililerini, çevre, bilim, yoksulluk, eşitlik, iklim değişiklikleri ve yenilenebilir enerjiler hakkında konuşmaları için okulları ziyaret etmeleri çağrısında bulundu.

 

 

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşabilmek için bilimin önemini vurgulayan Talya Özdemir, sözlerine şöyle devam etti:

Bilim, günlük yaşamımızda çok önemli bir rol oynamaktadır. İnternet, bilgisayarlar, tıp, ulaşım, hepsi bilime güveniyor. Açlığa, yoksulluğa son vermek ve insanlar arasındaki tüm eşitsizlikleri azaltmak ve yenilenebilir enerji üretmek için bilim gerekir. Ülkem Türkiye ile gurur duyuyorum. Türkiye, doktor, mühendis, öğretmen yada öteki bilim insanları olsun, bilimde birçok kadının bulunduğu bir ülkedir. Her ülkede bilimde kadınların olduğundan eminim. Ancak kimse bu kadınları, onların dünyaya yaptıkları katkıları duymuyor.

Yaptığı araştırmalarda, neredeyse kimsenin bilimsel çalışmalara, barışa, bilimsel ve teknolojik icatlara ve gelişime ilişkin katkıları olan bilim insanı kadınların adlarını bilmediğini gördüğünü dile getiren Özdemir, ‘Yalnızca Marie Curie’den bahsediyorlar. Bilimde rol modeli görmedikleri takdirde kızlar bilimi bir kariyer olarak nasıl seçecek? Bence medyada bilimdeki başarılı kadınlarla ilgili olumlu haberlere yer vermeli, okullarda bilim kadınları hakkında dersler verilmeli’ dedi.

BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada mülteci kadınlar ve kızlar konusuna da değinen Talya Özdemir, ‘Bu fırsatla, mülteci kadınlar ve kızlar sorunundan da söz etmek istiyorum. Onların arasında, bilimde artık kariyer sahibi olmayan bilim kadınları var. Herkesi onları anımsamaya ve onlara yardım etmeye çağırıyorum’ diye konuştu. Sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek için bilime gönül veren kız çocukları hakkında eğitim yoluyla bilgi yaymak için bir kampanya başlattığını anlatan ve BM Genel Kurul Başkanı Peter Thomson’dan, ‘Bilimde Kızları Destekliyorum’ (Girls4GirlsinScience) kampanyasını ilk imzalayan kişi olmasını isteyen Özdemir, dünyanın her yanındaki insanların da bu kampanyaya katılmasını dilediğini söyledi. 

YENİ ŞAFAK 11.02.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here