Boeing ve Türkiye Girişimcilik Vakfı yeni “Airpreneurs” programını başlatıyor

0

Boeing, Türkiye Girişimcilik Vakfı ile birlikte üniversite öğrencilerine yeni bir fırsat sunuyor. 

 

Gençleri havacılık alanında daha girişimci kılmak ve bu alanda yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla geliştirilen “Airpreneurs” programı Ankara Bilkent Üniversitesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi olmak üzere7 ayrı üniversitede gerçekleştirilecek. Programın lansmanı 18 Şubat tarihinde Ankara Bilkent Üniversitesi’nde yapıldı.

 

Program,“hackathon” olarak adlandırılan yuvarlak masa workshoplarıyla yeni fikirlere ilham olacak,öğrencilerin fikirlerini yarıştırabilecekleri her branştan öğrenciler için hazırlanmıştır.Program sonunda iki kişi,konferanslar ve havacılık alanındaki yatırımcılarla bir araya gelme imkanı tanıyan aynı zamanda da kapsamlı bir iş ağı olan StartupTurkey’e katılma hakkı kazanacak.

 

Türkiye Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra “Airpreneurs programıyla üniversite gençliğinin havacılık alanına katkılarını genişletmeyi ve onları bu alanda daha aktif kılmayı amaçlıyoruz. Boeing ile birlikte Türkiye’de havacılık alanındaki girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunacak olmaktan dolayı çok mutluyuz. Program aynı zamanda gençler için önemli bir kariyer seçeneği de yaratacak.” dedi.

 

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın, “Daha çok gencin bilgilerini ve donanımlarını cesaretleriyle birleştirmesini istiyoruz. Bunun için Boeing olarak bu tip programlarla gençlerin havacılık alanında girişimciliğine ilham vermeyi amaçlıyoruz. Boeing, Airpreneurs programı ile pek çok üniversite öğrencisine ulaşarak, Türk havacılık sektörünün büyümesine ve gençlerin bu sektöre olan ilgisinin artmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.” dedi.

 

 

Boeing Hakkında

2000 yılından bu yana Boeing Türkiye, eğitim, sanat ve kültür ile sağlık hizmetleri alanında 200’den fazla sosyal sorumluluk projesine imza atmıştır. Boeing eğitim programları, ilkokuldan meslek liselerine ve üniversitelere kadar her yaştan öğrenciyi hedef almakta olup, günümüze kadar tüm Türkiye çapında 140.000’den fazla öğrenciye fayda sağlamıştır. Yürütülen bu eğitim programları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Türk Hava Yolları ortaklığında, ülkenin hızla büyüyen havacılık sektörüne başarıyla yön vermek ve küresel havacılık sektöründe etkin bir role sahip olmak amacıyla başlatılan Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı ve Türkiye çapındaki uçak bakım alanı bulunan meslek liselerindeki öğretmen ve öğrencilerin mesleki eğitimine destek olmak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi ile imzalanan protokol yer almaktadır. Boeing aynı zamanda, gelecek vadeden Türk üniversite öğrencilerine Seattle’da staj imkânı da sunmaktadır.

 

Girişimcilik Vakfı Hakkında

Türkiye Girişimcilik Vakfı (Girvak) 2014 Nisan ayında kuruldu. Girişimciliğin önemini bilen ve değişimin anahtarı olduğuna inanan iş insanları ve fikir önderleri tarafından kurulan Girvak, girişimcilik kültürünün yaygınlaşması ve girişimciliğin gençler arasında bir kariyer seçeneği haline gelmesi amacı ile çalışıyor. Türkiye’deki mevcut yapı ile dünyadaki genel girişimci destek mekanizmaları, hâlihazırda girişimci olmaya karar vermiş kişilerin fikirlerini iş modellerine dönüştürmeleri ve pazara ulaşmaları için verilen desteklerden oluşuyor. Girvak olarak bu nedenle üniversite öğrencilerine yönelik Fellow Programı’nı hayata geçirdik. Dünyada bir benzeri olmayan Fellow Programı ile risk almaya açık, birey olma yolunda adım atmış ve değişim yaratmak isteyen üniversite öğrencilerine odaklandık. 6 aşamalı bilimsel bir seçim süreci ile belirlediğimiz girişimcilik potansiyeli yüksek gençlere program içinde; hayatlarını değiştirecek ilhamı ve networkü, bu program dahilinde aldıklarını topluma geri vermelerini sağlayacak etkinlikleri yapabilme şansı, start-up’larda ya da şirketlerde staj imkanı ve Türkiye’nin en yüksek bursunu veriyoruz.

 

KOKPİT AERO 18.02.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here