Türk startuplar, Startürk’le Silikon Vadisinden dünyaya açılacak

0

Silikon Vadisi’nin ilk Türk üssü olacak Startürk Kuluçka Merkezi, Türkiye’deki startuplara dünyaya açılmanın kapısını aralayacak.

Amerika’daki Silikon Vadisi’nin ilk Türk üssü olacak Startürk Kuluçka Merkezi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından kuruldu. Söz konusu merkez, Türkiye’deki startuplara Silikon Vadisi’nden dünyaya açılmanın kapısını aralayacak.

Statürk’ten yapılan açıklamaya göre, 5 üniversite tarafından kurulan Startürk Kuluçka Merkezinin tanıtım toplantısı, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleşti.

Tamer Yılmaz, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bu kez yeni sanayi devrimini kaçırmayacağını bildirdi.

Dünyada 4 trilyon dolara ulaşan bilişim teknolojileri pazarının Türkiye’de 83 milyar dolar seviyelerinde olduğu bilgisini veren Yılmaz, “Üstelik Türkiye kaynaklı üretimimiz yalnızca 2,6 milyar dolarda kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Türk şirketlerinin olgunluk seviyesinin sanayi 2.0 ile 3.0 arasında olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Yapılan bu yatırımla ülke olarak sanayi 4.0’ın yakalanması için çok büyük bir hamle yapmış olacağımıza hiç kuşku yok. Konsorsiyum olarak bilişim sektöründe pazar payımızı mutlaka artırmamız gerektiğine inanıyoruz. Startürk ile ilk etapta 30 şirketi Silikon Vadisine taşımayı hedefliyoruz, bu hayale sahip şirketlerden başvuru topluyoruz. Orta vadedeki amacımız ise 5 milyon dolarlık fon oluşturmak.

2011 yılında dünyanın en büyük şirketleri enerji şirketleri iken bugün dünyanın en büyük şirketleri artık teknoloji şirketleri… Bunun olmasını sağlayan aslında Silikon Vadisinin çocukları. Dünya teknolojisine yön veren topluluğun arasında Türkiye’den de yetenekli çocuklarımızın bulunmaması için hiçbir sebep yok.”

5 milyon liralık KOSGEB desteğiyle kuruldu

5 üniversitenin oluşturduğu konsorsiyum tarafından kurulan Startürk, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ile Türkiye’deki teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda yer alması, teknoloji yoğun startupların dünyanın en gelişmiş girişimcilik ekosistemlerinin bir parçası olmasını hedefliyor.

Dünya girişim sermayesinin yüzde 30’unun bulunduğu Silikon Vadisinde 5 milyon liralık KOSGEB desteğiyle kurulan Startürk Uluslararası Kuluçka Merkezi; Türkiye’deki şirketleri Stanford Üniversitesi, Apple ve Google gibi dünya devleri ile aynı ortam ve koşullarda çalışma imkanı sunuyor.

Merkez, Türkiye’den girişimcilere danışmanlık, eğitimler, 400 metrekareyi bulan çalışma alanları, kuluçka ofisleri, patent ortaklıkları, ticari heyet organizasyonları ve hızlandırıcı programlar gibi pek çok fırsat sunuyor.

Otonom robotlar, simülasyon, sistem entegrasyonu, nesnelerin interneti, siber güvenlik, bulut bilişim, eklemeli üretim, artırılmış gerçeklik ve büyük veri alanlarında dünya pazarına teknoloji sunmak hedefindeki startuplar, Startürk Uluslararası Kuluçka Merkezi bünyesinde sağlanan olanaklardan yararlanabiliyor.

Beş üniversitenin oluşturduğu konsorsiyum; 4 teknopark, 700 teknoloji şirketi, 3 bin akademisyen, 15 bin Ar-Ge personeli, 250 kuluçka firması, 100 bin öğrenci potansiyeliyle Türkiye’nin alanında en güçlü konsorsiyumu olma özelliğine sahip.

 

DÜNYA 04.03.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here