3D yazıcı için yerli step motoru üretecek

0

Karabük Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi 23 yaşındaki Samet Ayyıldız, tasarladığı 3D yazıcıda ihtiyaç duyduğu ancak Türkiye’de bulamadığı step motorunun yerlisini üretmek için çalışıyor.

Dördününcü sınıf öğrencisi Samet Ayyıldız, yaklaşık 2 yıl önce tasarlayıp yapmaya başladığı 3D yazıcının step motorlarını Türkiyede bulamayınca Çinden sipariş etti. Türkiye’nin büyük üreticileriyle irtibata geçen ancak onların da yurt dışından ithal ettiklerini öğrenen Ayyıldız, bant sürücüler, imalat tezgahları, yazıcı, çizici, harddisk, kart okuyucular, teyp sürücüleri, tıbbi cihazlar, dikiş makineleri, kameralar, robot sistemleri ve klima gibi ürünlerde kullanılan step motorunu yapmak için bir arkadaşıyla paylaştığı evin 2 odasının tekini atölyeye çevirdi. Ayyıldız, akşamları okuluna gidip gündüzleri kampüs içerisindeki kafede çalışırken kazancını sürdürdüğü çalışmalara harcıyor.

Gazetecilere açıklama yapan Ayyıldız, yaklaşık 2 ay sonra prototip üretimini tamamlamayı hedeflediğini söyleyerek, “Ufak tefek takılmalar oldu. Alt ve üst gövdeler için alüminyumu ya eritmem ya da CNC’de işletmem gerekiyordu. Alüminyumu balkonda yaptığım bir sistemle eritiyorum, kum kalıba döküyorum. Bundan istediğim sonucu alamadım, başka bir yöneteme geçtim. Üretime geçmek için ne yapılması gerekiyorsa o şekilde bir yol izleyeceğim. Step motorları prototiplerinin tamamlanması ve sponsor bulunması durumunda açılacak fabrika ya da atölyede bu parçaların çoğu üretilebilecek. Dışarıdan alınan ürünler minimuma inecek. Türk malı belgesini rahatlıkla alabilecek bir kapasiteye ulaşacak” dedi.

YENİ ŞAFAK  22.03.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here