Fikri olana eğitim!

0

Türkiye’deki dijital ekonominin bilinirliğini arttırmak için Google, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İŞKUR işbirliği yaparak ‘Dijital Atölye’yi hayata geçirdi. Google’ın 10 milyon TL kaynak ayırdığı projede yaratıcı fikrini işe dönüştürmek isteyenlere eğitimler verilecek.

Teknoloji devi Google, herkesin internetten en etkin şekilde faydalanma fırsatına sahip olabilmesi için Türkiye’ye özel içerikle hazırlanan ve ücretsiz bir eğitim hareketi olan “Dijital Atölye” projesini başlattı. Google’ın 10 milyon TL’lik yatırım yaparak hayata geçirdiği proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İŞKUR işbirliği ile gerçekleştirilecek. Dijital Atölye’de yaratıcı fikrini işe dönüştürmek, dijital dünyada kariyer fırsatlarını keşfetmek isteyen Türkiye’deki tüm gençlere, girişimcilere, işlerini dijital fırsatlarla büyütmek isteyen KOBİ’lere açık olacak.

 

9 ŞEHİR İLE BAŞLADI

İlk etapta Kayseri, Samsun, Antalya, Bursa, Gaziantep, Van, Kocaeli, İzmir ve İstanbul olmak üzere toplam 9 ilde yapılması planlanan yüz yüze Dijital Atölye eğitimlerine katılamayanlar ise diledikleri yerden ve cihazdan eğitim içeriklerine g.co/dijitalatolye adresinden online olarak erişebilecek. Böylece internet alanındaki bilgi ve becerilerini geliştirme imkanına sahip olacak. Ayrıca gidilecek illerde İŞKUR’un devam eden eğitimlerine özel programlar eklenerek, eğitimlerin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Dijital Atölye programı kapsamında KOBİ’ler ve gençler için ayrı tasarlanan eğitim modüllerinde katılımcılara işlerini ve kariyerlerini geliştirmeleri için online dünyada varlıklarını oluşturma, işlerini geliştirme, dijital dünyada başarılı iş modelleri yaratma konusunda temel eğitimler veriliyor. Proje aynı zamanda, istihdam sorunun en önemli sebepleri arasında yer alan nitelikli iş gücü arzındaki yetersizliği azaltmaya yönelik adımlar içeriyor. Bu bağlamda, Dijital Atölye eğitimleri İşkur tarafından verilen ve iş bulma döneminde adayların becerilerini geliştirmeyi hedefleyen kursların programlarına dahil edilecek.

Dijital dönüşümle beraber mevcut ekonomilerin iş yapış tarzlarının değiştiğini ifade eden Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez, “Google olarak Türkiye’deki herkesin teknolojiden faydalanıp, etkin şekilde kullanabilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ülkemiz genç nüfusu ve teknolojiye hızlı adaptasyonu ile büyük bir potansiyele sahip. Bu amaçla Türkiye’ye özel olarak tasarladığımız içerikle ücretsiz bir dijital eğitim hareketi başlattık. Teknolojinin sunduğu araç ve servisleri etkin bir şekilde sunarak, yaşam kalitemizi arttırıp, yeni istihdam olanakları yaratıp, dünya çapında bilinen işletmeler yaratılabileceğine dair inancımız doğrultusunda Dijital Atölye projesini hayata geçirmekten büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

HÜRRİYET 24.03.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here