Türk Kartalı Aquila, Almanya’da büyük ilgi gördü

0

Almanya’nın Friedrichshafen şehrinde bu yıl 25. düzenlenen dünyanın önde gelen havacılık, uzay sanayi ve uçak ekipmanları fuarı ‘Aero 2017’da Bursalı İş Adamı Mehmet Celal Gökçen’e ait Alman Aqiula uçağı büyük ilgi gördü.

 

Geçtiğimiz yıl satın aldığı Alman uçak şirketi ile ilk kez bir Türk firmasının dünya devlerinin boy gösterdiği Aero Friedrichshafen’a katılmasını sağlayan Celal Gökçen’e ait Aquila, 2016 fuarını 6 aylık sipariş talebiyle kapatmasının ardından bu yılki fuara da hızlı başladı.

39 ülkeden 707 firmanın katıldığı ‘Aero 2017’ daha iddialı bir konum ve standla gövde gösterisi yapan Aquila, 5 Nisan’da kapılarını açan fuarın ilk saatlerinden itibaren ziyaretçi akınına uğradı.

Bir kanadı Türk, bir kanadı Alman

Aquila, özellikle bir kanadı Türk bayrağını içeren kalp ve Bursa simgeleri, diğer kanadı Alman bayrağını içeren kalp ve fabrikanın bulunduğu Berlin’in simgelerinin yer aldığı dizaynı ile dikkat çekti. Tüm uluslararası sertifikasyonlar, uçuş yetkilendirme yetkisi, diğer uçak markalarına da servis ve bakım yapma yetkisi bulunan Aquila, 150 yıllık sanayi geçmişi ile Bursa sanayinin öncü kuruluşlarından Gökçen Ailesi’nin 5. nesil temsilcisi olan Mehmet Celal Gökçen’e geçtikten sonra vites yükseltti. Aquila’nın ardından Avrupa’da faaliyet gösteren ve bünyesinde 45 mühendis bulunan özel bir firmayı satın alarak hedef büyüten Gökçen, yeni uçak modeli için geri sayıma başladı.

“Bu milli bir mesele”

Bu işi ekonomik kazanç elde etmek amacıyla girmediğinin altını çizen Gökçen, gökyüzünden sınırların görünmediğini belirterek, Türkiye’nin özel sektör nezdinde havacılıkta anlamlı bir başlangıç yapması için sorumluluk üstlendiklerini kaydetti. Mehmet Celal Gökçen, “Her şey para kazanmak için yapılmaz. Bu milli bir mesele. Bu noktada böylesine önemli ve stratejik bir sektörde ülkemizin varlığını hissettirmek, iyi bir başlangıç yapmak, yeni bir yol açmak için küçük de olsa bir katkımız olacaksa gurur duyarız” dedi.

Gökçen, Bursa’da üretim içinde son aşamaya yaklaştıklarını da ifade ederken, artık Türk kartalı olarak kabul edilen Aquila’yı görmek için özellikle Avrupa’nın farklı ülkelerinden ve Türkiye’den çok sayıda uçuş tutkunlarının geldiğini belirtti.

 

DÜNYA 07.04.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here