Genç mucitlerden insanı yaşatmaya yönelik projeler!

0

İstanbul Teknik Üniversitesindeki (İTÜ) Robot Olimpiyatlarına katılan genç mucitlerin insan hayatını kurtarmaya ve kolaylaştırmaya yönelik projeleri büyük ilgi görüyor.

 

Üniversitenin Ayazağa yerleşkesindeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen olimpiyatta, üniversite, yüksekokul, lise ve ortaokul öğrencilerinin tasarlayıp geliştirdiği çizgi izleyenden merdiven çıkana,  renk seçenden kendini dengeleyen robotlara kadar değişik projeler yarışıyor. Olimpiyata katılan projeler daha çok insan hayatını kurtarmaya ve kolaylaştırmaya yönelik fikirlere dayanıyor.

Genel Koordinatör Göktuğ Öcal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olimpiyatı “teknik üniversiteye en çok yakışan organizasyon” olarak tanımladı. Bu etkinliği, 10 yıllık deneyimden faydalanarak gerçekleştirdiklerini vurgulayan Öcal, “Bu sene de 505 robot kaydıyla Türkiye’nin en büyük robot organizasyonuyuz. İddialıyız ve yaptığımız işi de seviyoruz.” diye konuştu.

Olimpiyat destekçilerinden Tüm Mucitler İcat İnovasyon ve Araştırma Derneği Genel Başkanı Bülent Kavaklı da olimpiyattaki projelere destek vererek Türk bilimini dünyada marka yapmayı ve özellikle Türk mucitlerin uluslararası yarışmalarda başarı sağlamalarına katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

Kavaklı, başarılı projeleri uluslararası yatırımcıların önlerine koyup  gerekli destekleri sağlamaya çalıştıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

“Organizasyonlarda ‘Bir fikir bir dünya’ sloganıyla hareket ediyoruz. Dünyanın herhangi bir noktasında herhangi bir fikir, dünyanın değişmesine, gelişmesine yardımcı olabilecek bir projeye, bir icada dönüşebilir. O yüzden hiçbir fikir değersiz değildir, gereken önem verildiğinde hepimize faydası olacak bir yapıya dönüşebilir. Biz buna inanıyoruz.”

Madenciler için proje

Bilişim öğretmeni Salih Güngör ve 11-12 yaş grubundaki öğrencileri, olimpiyatlara Bursa’dan katılıyor. Güngör, Robotan Bilişim Kulübü üyesi olan öğrencilerin madenciler için geliştirdikleri “Takip ve Haberleşme Sistemi” adlı projeyle zorda kalan insanları kurtarmayı amaçladıklarını söyledi.

Kodlama ve yazılımın öğrencileri tarafından yapıldığını anlatan Güngör, şunları kaydetti:

“Projenin fikir kaynağı Soma faciası. Öğrencilerimizden birinin yakını Soma’daki maden faciasında hayatını kaybettiği için okuldaki robot çalışmaları sırasında kendisinden bir fikir çıktı. Bize, ‘Öğretmenim, Soma faciası gibi olaylarda daha fazla insan ölmesin, bunun için bileklik şeklinde bir icat yapalım, üzerine de bir düğme koyalım, o düğmeye basınca dışarıdakilere ulaşsın. Mahsur kaldığı yer belli olsun, bizimle iletişime geçsin. Böylece 15 gün nerede olduğunu bilmeden arayacağımıza 1-2 saatte yeri belli olsun.’ dedi. 2-3 ay uğraştıktan sonra çalışmamızın Türkiye tarafından duyulması için İTÜ Robot Olimpiyatlarına başvurduk. Şu ana kadarki izlenimlerden başarılı olduğumuzu anladık çünkü herkesin gözü bu projede. Çoğu kişi projenin uygulanabilir olduğunu kabul ediyor.”

Projenin fikir kaynağı olan öğrencilerden Fulya Erten ise arkadaşının dayısının Soma faciasında hayatını kaybetmesine çok üzüldüğünü belirterek, insanların ölmemesi için bu projeyi tasarladıklarını söyledi.

Öğrencilerden Ebralsu Güçman da bu projenin birçok insanın hayatını kurtaracağını düşündüklerini ifade ederek, “Projemizin amacı insanların hayatını kurtarmak. Yurt dışında ve Türkiye’de gerçekten yayılmasını istediğimiz bir proje. Bu sistem sadece madenciler için değil yaşlı insanlar için de kullanılabilir.” diye konuştu.

Proje, sistem üzerinde bulunan acil durum butonuna basılınca çalışıyor. Üzerine kaydedilen bir numara, acil durum numarası olarak aranıyor. Aynı zamanda dışarıdan gönderilen mesaj sayesinde yer altındaki kişinin durumu, bulunduğu konum, ortamdaki hava basıncı ve hava sıcaklığı gibi verilere ulaşılabiliyor.

Minik mucitler aynı zamanda anaokulu öğrencilerinin kodlama öğrenmesi için tasarladıkları ve tablet üzerine kendileri tarafından yazılan program sayesinde kumanda edilen bir robot projesiyle de yarışmaya renk katıyor.

Kalp hastaları için ilk yardım çağrısı projesi: HeartControl

Robot olimpiyatlarına İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünden katılan  Mehmet Niyazi Kayı, “HeartControl” adını verdiği projesiyle kalp hastalarına yardımcı olmak istediğini söyledi.

Kalp ritim bozukluğu olan insanları düşünerek geliştirdiği ve nano  teknoloji kullanarak yaptığı yelek sayesinde hastanın, yakınına ve doktoruna bir  tür acil durum sinyali göndererek yardım isteyebildiğini anlatan Kayı, amacın  hayat kurtarmak olduğunu vurguladı.

Kayı, “Hastanın giydiği bu yelek, üzerindeki sensörler yardımıyla kalp  ritmini ölçüyor. İnternet üzerinden gönderilen raporlar, doktor gözetiminde  alınan normal kalp ritim değerleriyle kıyaslanıyor. Hastanın ritim değerleri  rutin dışına çıkarsa alarm vererek, doktoruna ve bir yakınına sinyal gönderiyor.”  şeklinde konuştu.

Projeyi, bir arkadaşının kalp hastası olan annesini düşünerek  hazırladığını aktaran Kayı, “Arkadaşımın annesi kalp hastası ve kızıyla araları  açık. Bu nedenle yalnız yaşıyor. Hastalığı nüksettiği zaman yaşlı olduğu için  merdiven inip çıkmakta zorlanıyor. Elindeki sopayla aşağıya veya yukarıya vurarak  yardım istiyor. Ben de bunu düşünerek böyle bir sistem geliştirdim.  Arkadaşlarımla birlikte yapmaya çalıştık” dedi.

“Giyilebilir Bio-Mekatronik İskelet Destek Sistemi” projesi

Yine insan sağlığını konu alan bir başka projeyle olimpiyatlara  katılan Trakya Üniversitesi İpsala Meslek Yüksekokulu öğrencisi Ahmet Emin  Ramazanoğlu ve ekip arkadaşı Mücahit Kuralay da tasarladıkları “Giyilebilir  Bio-Mekatronik İskelet Destek Sistemi” projesini tanıttı.

Kuralay, projeyle, fizik tedavi hastalarının hastaneye gitmek yerine  kendi imkanlarıyla bir tedavi süreci geliştirmelerini amaçladıklarını söyledi.

Mücahit Kuralay, “Tasarladığımız bio-mekatronik iskelet destek sistemi  sayesinde hastalar için daha kısa sürede daha verimli bir tedavi süreci sağlanmış  olacak.” diye konuştu.

Eski tasarımlarından örnekler sunan Kuralay, yaptıkları son tasarımın  daha ergonomik olduğunu ve işlevsel özelliği bulunduğunu uygulamalı olarak  gösterdi.

 

MİLLİYET 08.04.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here