“matematiğin gözünden IMAGINARY” sergisi Eskişehir’de

0

“matematiğin gözünden IMAGINARY” uluslararası gezici  sergisi İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana  Ankara ve Bursa’nın ardından Eskişehir’e geldi.  1-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezinde ve 18-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezindeki sergi, Türk Matematik Derneği öncülüğünde ve İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezinin bilimsel danışmanlığı ile Türkiye’ye geldi.

“matematiğin gözünden IMAGINARY”, 21. yüzyılın interaktif öğrenme teknolojilerini  kullanan çoklu zekayı  ve yeni ilişkilendirme biçimlerini harekete geçiren bir deneyim. Ziyaretçiler, sergide dokunmatik ekranlarda deneyimlediği her şeyi ücretsiz olarak bilgisayarlarına indirebiliyor, hatta açık kaynaklar sayesinde kendi mini sergilerini, kendi okullarında da oluşturabiliyor.

Dünyada, 35’i aşkın ülkede, 170’den fazla ücretsiz sergi ile 1,5 milyonun üzerinde ziyaretçiye ulaşan, 18’den fazla dilde içerik ve 15 GB üzerinde açık kaynak etkileşimli matematiksel veri içeren ‘IMAGINARY, açık matematik’ ağına Türkçe ulaşabiliyorsunuz. “IMAGINARY- açık matematik” ağı, Oberwolfach Matematik Araştırma Enstitüsü tarafından oluşturulmuş ve dünyanın her yerinden iş birlikleriyle günden güne gelişen dinamik bir internet platformu (www.imaginary.org/tr). Platform, Boğaziçi Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri tarafından Türkçe’ye çevrildi ve güncellenmeye devam ediyor.

Ücretsiz gezici sergiler, rehberler eşliğinde grup olarak da gezilebiliyor. Ancak okul ziyaretlerinde, tek oturumda en fazla 30 öğrenci alınıyor.

Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi, her gün 10.00-19.00 saatleri arasında açık. Pazartesi günleri kapalı olan Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi ise haftanın diğer günlerinde 10.00-18.30 saatleri arası hizmet veriyor.

Sergide neler var?

Ziyaretçiler sergide, iki büyük dokunmatik ekranda Surfer ve Cinderella programlarını deneyebiliyor, kendi matematiksel objesini oluşturarak aynı anda yazıcıdan çıktı alabiliyor.

Ayrıca cebirsel yüzeyleri hesaplayan SURFER programı ile form ve formül arasındaki ilişki hakkında deneyim kazanabiliyor, basit denklemler yazarak estetik şekiller yaratabiliyorsunuz.

CINDERELLA programı ise simülasyon, düzensizlik, simetri gibi konularını birleştiren uygulamaların bir derlemesi. Öklid-dışı geometri, fraktallar ya da simetri grupları gibi farklı biçimlerdeki geometrik inşaları kolayca yapabiliyor; ayrıca kütleler, elektrik yükleri ve elektriksel alanları kullanarak sanal fizik simülasyonları da yapabiliyorsunuz.

MORNAMENTS programında, 17 simetri grubundan birini seçerek kendi simetrik motiflerinizi oluşturup, geometrik özelliklerini keşfedip, şekillerin iç yapılarını inceleyebiliyorsunuz.

‘Yeryüzü Küresi’ programı, geometrik şekillerde bozulmanın ne demek olduğunu ve mükemmel haritanın neden yapılamayacağını anlatıyor. Daniel Ramos tarafından tasarlanmış olan bu program “Yeryüzü Gezegeninin Matematiği 2013” yarışmasında birincilik ödülü almış.

Sergide aynı zamanda uluslararası matematikçiler ve sanatçılar tarafından oluşturulmuş formların yüksek kalitede baskılarını edinebilir ve 3 boyutlu figürlerini de izleyebilirsiniz.

Projeksiyonda sürekli dönen iki film mevcut. “Dimensions” (Boyutlar) ve “Chaos” (Kaos) filmleri izleyenleri kısa süre içinde matematiğin büyülü dünyasının içine alıyor. Kaos filminin Türkçe alt yazıları, Uşak Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından hazırlandı.

Ayrıca tahta bloklarla oynanan ve eğlenceli bir ‘en uzun izdüşüm’ oyunu da sergide ziyaretçilerini bekliyor.

 

Türk Matematik Derneği’nin “2014 Alman-Türk Bilim Yılı” kapsamında düzenlenen “IMAGINARY-matematiğin gözünden” adlı gezici sergisi ile ilgili bilgileri ulaşmak için lütfen tıklayınız.

 

https://imaginary.org/tr

https://imaginary.org/tr/exhibition/matematigin-gozunden-imaginary

 

HERKESE BİLİM TEKNOLOJİ  02.05.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here