TEB Akıl Fikir Buluşması 10 yaşında

0

10. TEB Akıl Fikir Buluşması ‘Dünya BETA’da – Hazır mıyız?’ temasıyla gerçekleşti

 

10 yıldan bu yana hem kurum içinde hem de ülke genelinde farklı platformlarda inovasyonu geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya yönelik önemli adımlar atan ve inovasyonu DNA’sına işleyen Türk Ekonomi Bankası (TEB), bu yılki Akıl Fikir Buluşması’nı ‘Dünya BETA’da – Hazır mıyız?’ temasıyla gerçekleştirdi. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ve TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş’ın ev sahipliğinde bugün Hilton Bomonti İstanbul’da gerçekleşen etkinlikte inovasyon yine ülke gündemine taşındı.

 

Geleneksel hale gelen TEB Akıl Fikir Buluşması’nın açılış konuşmasını TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici yaparken, Next Academy başkanı Levent Erden, ünlü şef Mehmet Gürs, Harvard Business Review Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan, senarist-oyuncu Gülse Birsel, sinirbilimci Uzman Doktor Kerem Dündar, ‘Dünya BETA’da – Hazır mıyız?’ teması çerçevesinde konuşmalar gerçekleştirdi.

 

 Ümit Leblebici: “Hiçbir şey bitmiş veya tamamlanmış değil, sürekli değişimi yaşıyoruz”

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici açılış konuşmasında şunları söyledi: “Hiçbir şey bitmiş veya tamamlanmış değil, sürekli değişimi yaşıyoruz. Her an Beta’dayız, yani sürekli değişimin içindeyiz. Her sabah yeni bir güne uyanıyoruz, yeniden başlıyoruz, hayatımıza ve işimize anlam katan hedeflerle kendimizi yenilememiz gerekiyor. İş dünyasında oyunda kalabilmek için bir meydan okuma halinde olmalıyız, yeni fikirlerden beslenerek yenilikçi ürünler tasarlamalı, sürekli geliştirmeli ve yenilenmeliyiz. Değişimi anlamalı, içselleştirmeli, müşterilerimizle her zamankinden daha fazla temas etmeli, onların ihtiyaçları ve görüşleriyle ürünlerimizi sürekli yenilemeli, geliştirmeliyiz” dedi.

 

 Nilsen Altıntaş: “TEB’de inovasyonun 10. yılını kutluyoruz”

TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş ise “TEB’in inovasyon yolculuğu bundan tam 10 yıl önce başladı. Bu yolculuğun kalbi TEB’in İnsan Kaynağıdır. Bu 10 yılda TEB’lilerle birlikte; üniversite öğrencilerinde inovasyon bilincini artırdık; müşterilerimizle birlikte ürünlerimizi yeniden tasarladık; teknolojik girişimcilerin çevik dünyasını bankamıza taşıdık. Sektörde bir çok ilke imza attık. Bizim için döngü halen devam ediyor. TEB inovasyon yolculuğumuz da sürekli betada… İnovasyon ekosistemimiz TEB’liler, müşterilerimiz, öğrenciler ve girişimcilerle hergün daha da zenginleşiyor. Sürekli bir değişim, gelişim içindeyiz” diye konuştu.

 

Altıntaş şöyle devam etti: “Adı inovasyonla anılan, 10 senedir inovasyonu kurumun DNA’sına işlemiş, sektörde bir çok ilki hayata geçiren, açık inovasyona inanan ve Türkiye’nin dört bir yanında yenilikçi fikir ve projelerin üretilmesi için çalışan bir banka olarak, TEB Akıl Fikir Yarışması’nın bu yıl 10. yılını kutluyoruz. İcatcikar.com web sitemiz üzerinden gençlerimizin, müşterilerimizin ve girişimcilerimizin birbirinden parlak fikir ve projelerini alıyoruz”.

 

 Akıl Fikir Yarışması’na bu yıl 14.771 başvuru

TEB Akıl Fikir Yarışması’nın yarışma sitesinin bu yıl 109 farklı ülkeden 235 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini belirten Altıntaş, “Bu yıl itibarıyla 14 binin üzerinde başvuru aldığımız yarışmamızda, projelerin yüzde 58’i üniversite öğrencilerinden, yüzde 30’u müşterilerimizden geldi. İki yıl önce yarışmaya dahil ettiğimiz Teknolojik Girişimci Kategorisi’ne ise 1785 girişim fikri ile başvurularak bu alanda bir rekor kırıldı” diye konuştu.

 

Levent Erden: “Beta dünyada var olmak için sürekli yenilenmeliyiz”

Etkinlikte yaptığı konuşmada Levent Erden, Beta dünya denildiğinde ne anlaşıldığı, ve Beta dünyada var olmak için nasıl davranılması gerektiği konularında görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Erden şunları söyledi: “Etkileşim ve hız, iki önemli kelime. Hızın içinde değişmeliyiz. Dönüşümden bahsediyorsak değişen hıza göre kendimizi yenilemeliyiz. Yenilenmek sadece yeni bir şey öğrenmek demek değil, değişimin sürekli olması demek, sürekli metamorfoz demek. Beta olmamanın karşılığı özgün kalamamak, sıradan olmak, herkesin yaptığından bir tane daha yapmak anlamına geliyor. Yaptıklarımız ve yapabildiklerimizle yapmamız gerekenler arasındaki fark açılıyorsa tatmin olmak zorlaşıyor. Tatmin olmak istiyorsak, hızı yakalamak zorundayız, o hızın içinde olmalıyız. Bize hep zamana dayanıklılık öğretildi. 50 yıldır bir işi sürdürüyorsak makbuldu. Ancak artık yeni bir dünyadayız. Hıza dayanıklı olmalıyız. O da sürekli değişimle olur. İşte bu Beta olmaktır” dedi.

 

Ödüller sahiplerini buldu

Yarışmanın jürisi; TEB Holding Yönetim Kurulu Üyesi Varol Civil, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Bloomberg HT Radyo Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen, Galata Business Angels Direktörü Ata Uzunhasan, Boston Consulting Group Genel Müdürü Burak Tansan, Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Didem Altop, Capital Dergisi Yazarı Fatoş Karahasan, İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, BKM Genel Müdürü Soner Canko, Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu, Mastercard Genel Müdürü Yasemin Bedir ve Zurich Sigorta Genel Müdürü Yılmaz Yıldız’dan oluştu.

TEB Akıl Fikir Yarışması’nın ‘Öğrenci ve Yeni Mezun’ kategorisi birincisi Gökhan Eğri’ye, ikincisi Utku Ilgaz’a, üçüncülüğü paylaşan Fadime Kocapınar ve Büşra Aslan’a finansal ödüller verildi. Kategori şampiyonları ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi MBA Bursu hakkı kazandı.

 

‘Müşteri’ kategorisinin birincisi Dilek Metinoğlu, ikincisi Mert Atınçer, üçüncüsü Ali Yıldırım oldu. Bu şampiyonlara finansal ödüller ve birinciye ayrıca Roland Garros tenis turnuvası seyahati hediye edildi.

2015 yılından bu yana girişimcilerin projelerinin değerlendirildiği ‘Teknolojik Girişimci’ kategorisinde birinci Erdem Ay olurken, ikinciliği Erhan Demircioğlu ve Panur Yaramanoğlu paylaştı, üçüncü ise Nilhan Gür oldu. Teknolojik Girişimci kategorisi şampiyonları finansal ödüller kazanırken, ilk beşe giren bütün finalistler, TEB Girişim Evi’ne katılım hakkı kazandı.

 

 TEB’in Kurumiçi Girişimcileri Silikon Vadisi’ne gidiyor

TEB’in, Türkiye’de bir ilk olan ve bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği TEB Kurumiçi Girişimcilik Programı ödülleri de törende dağıtıldı. Programa bu yıl 300’den fazla çalışan iç girişim projeleriyle başvurdu; TEB’in Kurumiçi Girişimcilik Programı ile kurum içinde işbirliği ve ortak çalışma kültürü gelişirken, TEB’lilerin girişimci yanları da giderek güçleniyor. Program ile kurum içinde yenilikçi ve bankanın geleceğini değiştirebilecek projeler üreten ve projelerini bir girişimci gibi hayata geçiren ‘İç Girişimciler’ yetiştirilmesi amaçlanıyor. Bu senenin şampiyonları yine projelerini geliştirmek, en iyi uygulamaları incelemek üzere Silikon Vadisi’ni ziyaret edecekler.

 

FİNANSAL GÜNDEM 05.05.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here