Bill Gates’in Dünya Hakkındaki Bazı Muhtemel ve Çılgın Tahminleri

0

Bill Gates’in fiziksel vücudu şimdiki zamanda bulunuyor olabilir, fakat beyni gelecekte yaşıyor. Milyarder hayırsever, bilişim, kamu sağlığı ve çevre konularında neler olacağına dair tahmin yapmayı bir meslek haline getirdi.

Akıllı telefonların ve sosyal medyanın yükselişini doğru şekilde tahmin etti ve pek çok kanıt, yaptığı son tahminlerin de doğru yolda olabileceğini öne sürüyor.

İşte Gates’in dünyamızın geleceği hakkında düşündükleri.

  1. Biyolojik terör, bir yıldan kısa bir süre içinde 33 milyon insanı yok edebilir.

 

Bill Gates Şubat ayında Almanya Münih’teki bir konferansta, küresel sağlık konusundaki en büyük tehditlerden birinin, biyolojik teröristler tarafından yayılan ve hava yoluyla nakledilen zararlı mikroplar olduğunu belirtti. Bunlar, normal virüs soylarından çok daha ölümcül olan yapay bir çiçek hastalığı virüsü veya bir süper grip virüsü olabilir.

Gates, salgınbilimcilerin, dünyanın böyle bir salgını önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde yaşayacağı konusunda makul bir ihtimal olduğunu söylediklerini belirtiyor.

Sadece bir yıl içinde, uygun bir mikrop 33 milyon insanı öldürebilir.

Bu sebeple Gates ve sahibi olduğu vakıf, dünya çapındaki en yüksek önceliklerinden birini, yaygın şekilde aşılama olarak belirledi.

  1. Gıda söz konusu olduğunda, Afrika tamamen kendi kendine yeter hale gelecek.

 

Gates, 2015 tarihli Yıllık Gates Mektubu’nda Afrika’nın tarım endüstrisinin 2030 yılı itibariyle üretimi yüzde 50 oranında artıracağını ve bütün kıtayı kendi kendine yeter hale getireceğini tahmin etti.

Kıta, şu an her sene kabaca 50 milyar ABD doları değerinde gıda ithal ediyor. Halbuki Sahra altı Afrika sakinlerinin yüzde 70’i çiftçilik yapıyor.

Gates şöyle yazıyor: “Fakat gelecek 15 sene içinde tarımda gerçekleşen yenilikler, bu acımasız ironileri silip atacak.”

“Dünya halihazırda daha verimli, daha besleyici ve kuraklık ile hastalığa dirençli olan daha iyi suni gübreler ve ekinler geliştirdi; Afrikalı çiftçiler bunlara ve mevcut diğer teknolojilere erişerek, kuramsal olarak ürünlerini iki katına çıkarabilirler.”

  1. Cep bankacılığı, fakirlerin yaşamlarını dönüştürmesine yardımcı olacak.

 

Nakit bulmanın zor olduğu Afrika ülkelerinde, insanlar sağlık, gıda, eğitim veya tamir için ödeme seçenekleri konusunda sıklıkla zorluklar ile karşılaşıyorlar; bu dört şeyin hepsi de her zaman bir tercih olmuyor.

Gates, bu durumun bankacılık altyapısının yetersiz olmasından kaynaklandığını söylüyor. M-PESA gibi parasal hizmetler, Kenya ve Uganda gibi ülkelerdeki dijital banka hesaplarına erişim sağlıyor.

Daha önce bankacılık hizmetlerine erişimi olmamış insanlar, bu banka hesaplarını kullanarak kolayca para saklayabilirler.

Gates, 2015 yıllık mektubunda şöyle yazıyor: “2030 yılı itibariyle, bugün bir banka hesabı olmayan 2 milyar insan, telefonları ile para biriktirip ve ödeme yapıyor olacaklar. Ayrıca mobil para sağlayıcıları o zamana kadar, faiz içeren kazanç hesaplarından krediye ve sigortaya kadar bütün parasal hizmetleri sunuyor olacaklar.”

 

  1. 2035 yılında neredeyse hiç fakir ülke kalmayabilir.

 

Gates, 2014 Yıllık Mektubu’nda cesur bir şekilde, dış yardım seviyelerinin devam etmesinin, 2035 yılı itibariyle neredeyse hiç fakir ülkenin kalmayacağı anlamına gelebileceği tahmininde bulunuyor (Kendisinin vakfı, Trump yönetiminin dış yardım bütçesi konusunda endişesini dile getirmişti ancak yine de matematiğin istenilen sonucu vermesi gerektiğine inanıyor.)

Gates, mektupta “fakirliği” Dünya Bankası’nın yaptığı gibi tanımlıyor, yani günlük olarak sadece 1.90 ABD doları bütçeye sahip olmak. Yaklaşık 35 ülkede profile uyan insanlar var.

Gates şöyle açıklıyor: “Neredeyse bütün ülkeler, şu an orta-düşük gelirli olarak adlandırdığımız hale gelecekler veya bundan daha zengin olacaklar. Ülkeler, en üretken komşularından bir şeyler öğrenecekler ve yeni aşılar, daha iyi tohumlar ile dijital devrim gibi yeniliklerden faydalanacaklar.”

5.Dünya 2030 yılında gezegenimize güç sağlamak için temiz enerji buluşu keşfedecek

 

Gates’in daha umutlu olan tahminlerinden birisi 2016 yılında gelmiş ve kendisi rüzgar, güneş veya diğer bazı yenilenebilir kaynakların, gelecekteki 15 yıl içinde dünyanın çoğuna güç sağlayacağını ilan etmişti.

“Yüzleştiğimiz sorun büyük, belki de pek çok insanın hayal ettiğinden daha büyük bir şey,” diye yazmıştı Yıllık Mektup’unda. “Fakat fırsat da öyle.” Ziyaret ettiği fakir ülkelerin çoğu, akan su veya elektriğe sahip değildi.

Bu durum, gece vakti evlerini aydınlatamadıkları veya evlerine elektrik sağlamayadıkları, iş yerlerini açık tutamadıkları veya hayati öneme sahip tıbbi merkezleri işletemedikleri anlamına geliyordu.

Şöyle yazıyor: “Eğer dünya ucuz, temiz bir enerji kaynağı bulabilirse, bu durum, iklim değişikliğini durdurmaktan daha fazlasını yapacak. En fakir milyonlarca ailenin yaşamlarını değiştirecek.”

  1. Otomasyon sebebiyle çok sayıda meslek kaybolacak.

 

Gates, gelecek 20 yıl boyunca ülke çapındaki mağaza ve fabrikaların, işçileri otomatik çalışan robotlar ile yer değiştirmeye hazır hale geleceğini söylüyor. İş gücünde meydana gelen kayıplar, hangi endüstrilerin en fazla işi otomatik hale getirdiğine bağlı olarak, milyonlarca olmasa da binlerce sayıda olabilir.

Kendisi Quartz’a şöyle söylüyor: “Belirli faaliyetlerin yer değiştirilme eşiğini aynı anda geçiyorsunuz.”

Kendisinin bu gelecek görüşü, aslında bir insandan elde edecek olduğunuz gelir vergisini korumak amacıyla, bu işgücünü yerine getiren robotları vergilendirmeyi içeriyor.

 

  1. 2019 yılında çocuk felci yok olabilir.

 

 

2016’da yapılan son sayım itibariyle, dünyada sadece 37 yeni çocuk felci vakası görüldü. Bu miktar, 1980’lerin sonunda 400’den fazlaydı.

Toplam olarak dünyada sadece birkaç yüz vaka kaldı ve Gates, bu hastalığın çiçek hastalığından sonra geri dönmemek üzere kaybolan ikinci hastalık olacağı konusunda umutlu.

Kendisi 2013 Yıllık Mektup’unda şöyle diyor: “Küresel çocuk felci topluluğu şimdi, gelecek altı yıl içinde çocuk felcini ortadan kaldırma işini bitirmemize olanak sağlaması gerektiğine inandığım detaylı bir planı son haline getiriyor,” ve yapılan girişimlerin, genel olarak aşılama farkındalığını ilerletmesi gerektiğini ekliyor.

“Çiçek hastalığının ortadan kaldırılması efsanesi, bir zamanlar yılda 400.000 çocuğu felç etmiş olan bir hastalığı durdurmanın ötesinde yaşayacak,” diye yazıyor.

 

 

POPULAR SCIENCE 12.05.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here