Liselilerden matematik oyunu

0

Elazığ’da 2 lise öğrencisi matematiği eğlenceli hale getirerek sevdirmek için ‘Küp 23’ ismini verdikleri milli zeka oyunu geliştirdi.

Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi’nde lise 3’üncü sınıf öğrencileri Mert Hüseyin Kılıç ve Deniz Çakmak, matematiği oyun aracılığıyla eğlenceli hale getirerek sevdirmek için ‘Küp 23’ adlı milli zeka oyunu tasarladı. Ders harici matematikle ilgili oyunlar oynayan 2 öğrenci, zeka ve stratejinin içinde yer aldığı oyunlar üzerine araştırma yaptı. Araştırma sonucu 2 öğrenci, kendilerine özgü matematiksel zeka ve strateji oyununu olan ‘Küp 23’ adlı oyunu geliştirdi.Oyunlarını daha da geliştirmeyi düşünen öğrenciler, patent almayı hedefliyor.

Matematiği oyun haline getirdiler

Matematik derslerinde hem ders çalıştıklarını hem de ilgili oyunlar oynadıklarını belirten öğrencilerden Mert Hüseyin Kılıç, “Bunları oynarken neden kendimize ait bir oyunumuz olmasın diye düşündük. Oyunları inceledik ve kuralları tamamen bize ait olan özgü bir oyun geliştirdik. Matematiğin birey ve toplumu nasıl etkilediği kaçınılmaz. Ülkemizde, yaşamımızda, her şekilde karşılaşılan bir alan. Amacımız matematiğin korku duyulan bir disiplin olmayıp yaşam gibi heyecan ve mutluluk veren bir uğraş alanı olduğunu göstermek istedik. Bu şekilde matematiği, oyun aracılığıyla eğlenceli hale getirip sevdirmek amacıyla da Küp 23 adlı oyunumuzu hazırladık” dedi.

Oyunun 2 ile 3’ün katlarından oluştuğunu ve bu yüzden adını Küp 23 koyduklarını belirten Kılıç oyunu şu şekilde anlattı, “Oyunumuz küplerden oluşuyor. Her oyuncuda 2’nin ve 3’ün katlarından 6 tane küp var. Soldan sağa 2’nin katları artacak şekilde ve 3’ün katları da arkasına diziliyor. Oyunun genel hamleleri ileri, sağa ve sola şeklinde. 90 derece ilerleme haklarına sahip ama hiçbir şekilde geriye hamle yok. İki küp karşılaştığında ise büyük olan sayı küçük sayıyı yiyor. Oynandığı zaman karşılaştıkları sayı değil oynandığı zaman bir sonraki gelecek sayı önemli.”

Oyun için patent başvurusunu yaptılar

Matematiği öğrencilere sevdirmek amacıyla oyunu arkadaşıyla beraber tasarladıklarını anlatan Deniz Çakmak ise, “Projemizi ileriyi düşünerek yaptık. Projemizin oyun tahtasını geliştirerek ve 4 işlem koyarak bakanlığa ilkokullar için eğitim amaçlı sunmayı düşünüyoruz. Oyunumuz zeka üzerine kurulduğu için  genç yaştaki bireylere zeka ve strateji oyunu sunacağız. Oyunumuzu geliştirip piyasaya sunmayı da düşünüyoruz. TUBİTAK da Malatya bölge serisinde ikinci olduk. Bu zaten geçici bir patent veriyor. İleriki zamanda patenti alacağız ve başvurularımızı yaptık” dedi.

Öğrencilerle birçok konu üzerinde çalışmalar yaptıklarını anlatan Elazığ Bilim Sanat Merkezi Matematik Öğretmeni Yaşar Çalışkan, “TUBİTAK için konuları irdelerken öğrenciler ‘hocam bizim neden oyunumuz yok, bizde bir strateji üzerine zeka oyunumuz olsun. Çocuklara matematiği sevdirici bir oyun olsun ve bunun üzerinden çalışalım’ demelerinden sonra biz oyun bulma arayışına girdik. Tüm zeka oyunları inceledik. Ülkemizdeki zeka oyunlarını öğrencilerimizle beraber oynadık. Bunun üzerine öğrencilerimiz bu oyunu yaptılar” diye konuştu.

 

HÜRRİYET 24.05.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here