TBV’den matematik ve fen bilimleri eğitim oyunları yarışması

0

Türkiye Bilişim Vakfı, Türkiye’de ilk kez matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunlarının ödüllendirileceği bir yarışma başlatıyor.

KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması; ilkokul, ortaokul ve lise eğitim düzeylerinde, bilişim teknolojilerinin eğitimdeki önemini ve katkısını vurgulamak, bu alanda fikir üreten, uygulama geliştiren ve uyarlama yapan kişi ve kurumların çalışmalarına güç katmak ve yetişmekte olan kuşakları özendirmek amacıyla yapılıyor.

Eczacıbaşı Topluluğu’nun 75. yılı kapsamında ana sponsorluğunu üstlendiği yarışmanın Kanyon Ofis’te gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştürmek amacı doğrultusunda çalıştıklarını vurguladı.
İki yıldır üzerinde çalıştıkları eğitim sistemine yenilikçi bir katkı verecek K12 kod yazma yarışmasını hayata geçirdiklerini dile getiren Eczacıbaşı, bu yarışmayı, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun olacak şekilde çalışan çok başarılı girişimcilerle birlikte gerçekleitirdiklerini söyledi.

Türkiye’de oyun ve eğitimin yan yana olmamasının yanlışlığına değinen Eczacıbaşı, “Bilimi daha kolay öğrenmenin yolu dersleri oyunlaştırmaktan geçiyor. Bu yarışma tam da bunu yapacak” dedi. Teknolojinin ulaştığı düzeyin ezberden değil nedenini anlayarak, kendine mal ederek anlamaktan geçtiğini vurgulayan Eczacıbaşı şöyle dedi:
“Bugün eriştiğimiz teknolojik düzey, oyunu, özellikle fen ve matematik eğitiminde, kuralları ve formülleri ezberlemekten çok daha öteye, keyif alarak kullanabilme olanağını sağlıyor. Matematik, fen ve teknoloji, anlaşıldıkça anlam kazanır, anlam kazandıkça da sevilir ve ilgi duyulur, sevildikçe de beceri düzeyi artar. Oyunlaştırma bu açıdan eğitim için çok güzel fırsatlar yaratıyor. Bu becerilerin, çocukların ve gençlerin alışkın oldukları oyun yöntemiyle öğretilmesi ise yenilikçi bir yaklaşım. Ülkemizin bir bilgi toplumu niteliği kazanmasını vizyon ve misyon edinmiş olan Türkiye Bilişim Vakfı olarak, bu yenilikçiliğin sağlayacağı katma değerle, eğitim düzeyimize yenilikçi bir katkı yapmayı amaçlıyoruz.”
Bazı oyunların adını vererek bu oyunların tasarım ve gelişmeyi desteklediğini söyleyen Eczacıbaşı yarışmayla ilgili bilgiler verdi.
Ödüller ve jüri

Toplam ödüllerin 70 bin TL’yi bulduğu yarışmada, Yapı Kredi Bankası da özel ödül verecek. Yarışma jürisinde, TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Purple PAN Creative Agency Kurucusu ve Kreatif Direktör Ozan Aydemir, Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı Güven Çatak, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemleri Öğretim Görevlisi Dr. Tonguç İbrahim Sezen, Adapazarı Enka Okulları Müdürü Dr. Özlem Mecit ve Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan yer alıyor.
Netmarble Türkiye, Yapı Kredi ve Medinova’nın destek sponsoru oldukları KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması’nın iletişim sponsorluğunu ise CC Media, Hardware Plus, Karnaval, Manibux, StartersHUB, Purplepan ve Webrazzi üstlendi.
Yarışma Fen ve Matematik kod oyunu yarışması ile fikir yarışması olarak iki kategoride yapılıyor. Oyun dalında birinciye 35 bin lira, ikinciye 15 bin lira ve üçüncüye 10 bin lira ödül verilecek. Fikir yarışmasında ise birinciye 5 bi,n lira, ikinciye 3 bin lira ve üçüncüye 2 b,n lira ödül verilecek. Yarışmaya Yapı Kredi Bankası ayrıca 2500 liralık özel ödül verecek. Bülent Eczacıbaşı da “En muzip eğitim içeriği” ödülü verecek. Başvurusu bugün başlayan yarışmada son başvuru 30 Kasımda alınacak ve sonuçlar 2018 yılı ocak ayında açıklanacak.
Bireysel veya kurumsal başvurular, http://www.kododulleri.com/ sitesinden yapılabilecek.

HÜRRİYET 06.06.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here