Vodafone Connected Education raporunu Londra’da açıkladı

0

Vodafone Grup Vakfı tarafından eğitimde dijitalleşmenin etkilerine dikkati çekmek amacıyla hazırlanan “Connected Education” raporu Londra’da açıklandı. Etkinliğe Türkiye adına katılan ve “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında eğitim gören 11 yaşındaki Esra Elbuğa, kodlamanın hayatını nasıl değiştirdiğini anlattı.

Vodafone’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Vodafone Grup Vakfının desteğiyle Vodafone Grubu tarafından hazırlanan ve dünya genelinde eğitimde dijitalleşmeyi sağlamak üzere Vodafone’un liderliğinde hayata geçirilen inisiyatiflerin tanıtıldığı “Connected Education” raporu Londra’da açıklandı. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat iş birliği ile yürütülen “Yarını Kodlayanlar” projesinin katılımcılarından Esra Elbuğa, kodlama ile nasıl tanıştığını, aldığı eğitimlerle nasıl ilerlediğini ve kodlama yolculuğunu katılımcılarla paylaştı.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, ailesi 20 yıl önce Batman’dan İstanbul’a göç eden 2007 doğumlu Esra Elbuğa, kodlamanın hayata bakış açısını değiştirdiğini belirterek tüm çocukların bu eğitimi alması gerektiğini ifade etti. Esra Elbuğa etkinlikteki konuşmasında “Kodlama eğitimi teknolojiye olan ilgimi artırdı ve öğrenim hayatımda da olumlu etkileri oldu. Matematik ile kodlama arasında bir bağ olduğunu düşünüyorum. Özellikle matematik derslerinde artık daha rahat ve başarılıyım. Bu imkanlardan tüm yaşıtlarımın yararlanması gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Etkinlik kapsamında “Yarını Kodlayanlar” projesinin gönüllü eğitmenlerinden olan 2000 doğumlu Berk Sürücü, kodlama standı kurarak katılımcılara eğitimlerde kullanılan kodlama programını canlı bir demo ile sundu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Grubu CEO’su Vittorio Colao, Vodafone’da, kolay satın alınabilen cihazlarla küresel bilgiye ulaşabilmenin, gelişmekte olan ülkelerde eğitimin değişimi için büyük bir adım olduğuna inandıklarını belirterek, “Bu yüzden herkes için nitelikli eğitim sağlama ve hayat boyu öğrenim sunmaya dair sürdürülebilir gelişim hedefimizi desteklemekten dolayı heyecanlıyız.” ifadelerini kullandı.

Vodafone Grup Vakfı Direktörü Andrew Dunnett, “Anında Kurulabilen Dijital Eğitim Merkezleri mülteci kamplarında ve Afrika’nın az sayıda okul bulunan ücra bölgelerinde internet bağlantısı ile çocuklara daha iyi bir gelecek imkanı sunuyor. Bu merkezler eğitimin yanı sıra milyonlarca çocuğun hayallerine erişebilmeleri için gelişmiş bölgelerdeki çocukların kullandıkları teknolojik araçların aynılarına ulaşmalarını sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

30 ilde 135 eğitmenle 10 bin çocuğa ulaşmak hedefleniyor

Açıklamada yer alan bilgilere göre, Türkiye Vodafone Vakfının Habitat iş birliğiyle çocuklarda kodlama bilincinin geliştirilmesi amacıyla geçen yıl hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesi, “Connected Education” raporunda “Dijital Okuryazarlık Eğitimi” alanında örnek başarı hikayesi olarak yer aldı.
Sürdürülebilir eğitim modeliyle dijital okuryazarlık eğitimi alanında dünyaya örnek olan proje ile sadece teknoloji tüketen değil teknoloji üreten bir nesil yetiştirilmesi hedefleniyor. Yaşları 7-14 arasında değişen çocuklara kodlama eğitimlerinin verildiği projeyle bugüne kadar 6 ilde 35 eğitmenle bin 800’ü aşkın çocuğa ulaşılırken, Vodafone Türkiye Vakfı, 2017-18 mali yılında projenin kapsamasını 5 katına çıkararak 30 ilde 135 eğitmenle 10 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

Vodafone’un sosyal destek bölümü, kaliteli online eğitim materyallerine ücretsiz erişim sağlamak için Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gana, Lesoto, Mozambik ve Tanzanya’da “Anında Kurulabilen Dijital Eğitim Merkezleri” projesini başlatıyor. Proje kapsamında sunulan müfredatlara yaygın erişim sağlamak ve kullanımını teşvik etmek amacıyla, çocuklar, gençler ve eğitimciler, “Anında Kurulabilen Dijital Eğitim Merkezleri”ndeki online eğitim materyallerine, hiçbir mobil veri ücreti ödemeden, sınırsız ve ücretsiz erişebilecekler.

Ayrıca bu eğitim içerikleri, öğrenci ve eğitmenlerin internete girmelerine gerek olmadan da faydalanabilmeleri için çevrimdışı da kullanılabilir hale getirilecek. Güney Afrika’da benzer bir Vodafone Vakfı girişimi olan “Vodacom E-Okul” ile halihazırda 215 bin çocuğa ulaşılıyor.
Kar amacı gütmeyen açık kaynaklı eğitim teknolojisi çözümleri sağlayan “Learning Equality” ile birlikte geliştirilen “Afrika İçin Anında Kurulabilen Dijital Eğitim Merkezleri” platformu, küresel ve yerel eğitim kaynakları sunarak, milyonlarca çocuğa matematik ve bilim gibi konuları da kapsayan, ilköğretimden lise seviyesine kadar değişen eğitim materyalleri sunacak.

Vodafone Vakfı aynı zamanda, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile birlikte, özel olarak tasarlanmış online eğitim kaynakları ve tabletlerin kullanıldığı Anında Kurulabilen Dijital Eğitim Merkezleri programıyla, mülteci kamplarındaki çocuklara temel ve yüksek eğitim götürmek için çalışıyor. Vakıf, 2025 yılı itibarıyla Anında Kurulabilen Dijital Eğitim Merkezleri programıyla, 3 milyon genç mülteciye ulaşmayı hedefliyor.

Afrika’daki devam eden eğitim programlarının, marjinalize edilmiş ve geleneksel eğitimden dışlanmış 5 milyondan fazla çocuğa fayda sağlayacak şekilde genişleyeceğini açıklayan Vodafone Grup Vakfı, eğitim programlarını mülteci kamplarının ötesine, Afrika genelinde okula gidemeyen çocuklara da ulaştıracak.

HÜRRİYET 15.06.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here