TÜSİAD: Eğitim ve ekonomide STEM kritik öneme sahip

0

TÜSİAD STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarındaki eğitimin Türkiye için önemine vurgu yapmak amacıyla başlattığı projeyi bir basın toplantısı ile tanıttı. Toplantıda Türkiye’nin STEM görünümü ile ilgili rapor açıklandı.

21. yüzyılın dijital çağında teknoloji devrimine ayak uyduran ülkeler rekabette her zaman bir adım önde… Yenilikçi bir toplum ve ekonomi; sorgulayan, araştıran, dünyayı kavrayan gençler yetiştiren, kaliteli bir eğitim anlayışından geçiyor. Eğitimde “fen, teknoloji, matematik, mühendislik” disiplinlerinin “birbiriyle bağlantılı şekilde” ele alındığı ve dünyada “STEM” olarak bilinen yaklaşım, son olarak sanat disiplinin de eklenmesiyle STEM+A halini alıyor ve eğitimde ve küresel rekabet gücünde anahtar bir kavram olarak öne çıkıyor.

STEM anlayışının eğitimde yaygınlaşması amacıyla birçok proje yürüten TÜSİAD, 2017 yılında Dow Chemicals, Intel ve Zorlu Holding’in Ana Sponsorluğunda ve LAV’ın Altın Sponsorluğunda TÜSİAD STEM Projesi’ni hayata geçirdi. Proje ile ilgili bilgi vermek amacıyla 13 Haziran Salı günü İstanbul Çırağan Sarayı’nda bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda STEM Projesi’ne yönelik ayrıntıların yanı sıra, PwC Türkiye tarafından Türkiye’nin STEM görünümünü ortaya koymak amacıyla hazırlanan STEM raporu da basın ile paylaşıldı. Toplantı kapsamında ayrıca TÜSİAD STEM Projesi sponsorlarının konuyla ilgili görüşlerine yer verilen bir panel düzenlendi. TÜSİAD STEM projesine katılan öğretmenler de bu alandaki deneyimlerini basın ile paylaştı.

Toplantının açılış konuşmaları TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, TÜSİAD Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Lideri Esin Güral Argat ve TÜSİAD STEM Çalışma Grubu Başkanı Burak Aydın tarafından yapıldı.

TÜSİAD 2014 yılından bu yana STEM konusunda farkındalığı ve STEM eğitiminin niteliğini yükseltmeye katkı sağlamak üzere çalışmalar yapmaktadır. 2017 yılında “TÜSİAD STEM Projesi” başlığı altında TÜSİAD STEM Günleri’nin yanısıra STEM öğretmen eğitimi, STEM farkındalık kampanyası ve rapor çalışmaları gibi bir dizi faaliyet gerçekleştirilmektedir. TÜSİAD STEM Projesi; Dow Chemicals, Intel ve Zorlu Holding’in Ana Sponsorluğunda ve LAV’ın Altın Sponsorluğunda hayata geçirilmektedir.

İlgili Dosyalar

http://tusiad.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here