Türkiye’den Amerika’ya teknoloji ağı

0

Silikon Vadisi Ağı ile Türkiye start-up ekosistemini uluslararası ağın parçası hâline getirmeyi hedefleyen TÜSİAD, San Francisco’daki Türk girişimcilerin de tecrübelerinden faydalanacak.

Milyarlarca dolarlık teknoloji devlerine ev sahipliği yapan San Francisco’daki Silikon Vadisi, Türkiye’nin ayağına geliyor. Dijital dönüşüme kayıtsız kalmayan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren girişimci, yönetici, mühendis, bilim insanı ve yatırımcılarla ilişki ve etkileşimi geliştirmek amacıyla bir ağ kurdu. Silikon Vadisi Ağı ile teknoloji devlerinin tecrübelerinin Türkiye’ye aktarılarak Sanayi 4.0, STEM, inovasyon, internet ekosistemi, dijitalleşme ile girişimcilik alanlardaki çalışmalara katkı verilmesi hedefleniyor.

TÜSİAD Silikon Vadisi Ağı faaliyetleri, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Esin Güral Argat liderliğindeki Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası’nın yönetiminde gerçekleşecek. Ağ faaliyetleri, aynı zamanda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Simone Kaslowski liderliğindeki Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özyeğin liderliğindeki Girişimcilik Yuvarlak Masası ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Balkır liderliğindeki Sanayide Dönüşüm Yuvarlak Masası ile koordinasyon içinde yürütülecek. TÜSİAD Silikon Vadisi Ağı ayrıca TÜSİAD’ın üyesi olduğu G20 iş dünyası kurumu Global Business Coalition ve Avrupa iş dünyası konfederasyonu BusinessEurope ile etkileşim içinde olacak.

Silikon Vadisi Ağı dönem başkanlığını ise Silver Spring Networks COO’su Ayşegül İldeniz üstlenecek.

Teknoloji basını ile bir araya gelen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik bu önemli girişim ile ilgili olarak şunları söyledi: Küresel ekonomik rekabette daha güçlü bir Türkiye için dijital dönüşüm ve dördüncü sanayi devrimi çok önemli ve vazgeçilmez husus. Dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmenin baş döndürücü bir hız kazandığı 21. yüzyılda yenilikçi ve girişimci nitelikleri güçlü bir bilgi toplumuna dönüşmemiz büyük önem taşıyor. Geleceğin teknolojilerinin nabzı Silikon Vadisi’nde atıyor. Bu nedenle Silikon Vadisi ile ilişki ve etkileşimi geliştirecek olan TÜSİAD Silikon Vadisi Ağı’nın ülkemiz için çok önemli bir katma değer oluşturacağına inanıyorum. Türk iş dünyası olarak burada varlık göstermemiz çok önemli. TÜSİAD Silikon Vadisi Ağı ile karşılıklı yatırım imkanlarının görülmesini; hem Türk girişimcilere Silikon Vadisi’nde yol gösterilmesini, hem de Silikon Vadisi kaynaklı ilginin Türkiye’ye yönlendirilmesini hedefliyoruz.

TÜRKİYE İLE KÖPRÜ OLACAĞIZ
Silikon Vadisi Ağı ile Türkiye start-up ekosisteminin uluslararası ağın parçası haline geleceğine dikkat çeken Bilecik, “Silikon Vadisi’nde başarı göstermiş çok sayıda Türk asıllı girişimci, yönetici, mühendis, bilim insanı, yatırımcı olduğu biliniyor. TÜSİAD’ın girişimiyle hem bu birikim içerisinde sinerji oluşturulması hem de Türkiye ile köprünün güçlendirilmesini amaçlıyoruz. İlk temaslarımızda yüksek motivasyonu gözlemledik, bunun ivme kazanacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE 13.07.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here