Enerjisini kablosuz manyetik alandan sağlayan robotlar geliştirildi

0

Amerikalı bilim adamları, enerjisini kablosuz manyetik alandan sağlayan, karmaşık ve tekrarlanabilir hareketler yapabilen esnek robotlar geliştirdi.

Harvard Üniversitesine bağlı Wyss Biyolojik Mühendislik Enstitüsü ile John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulunun geliştirdiği esnek robotların, kablosuz manyetik bir alanda kontrol edilebildiği belirtildi.

Robotların, dıştaki 3 üçgenin merkezdeki üçgene desteklerle bağlandığı, merkezdeki üçgende küçük bir devrenin yer aldığı, ince, yassı plastik 4 yüzlüler olduğu bildirildi.

Bilim adamları, basit ve pasif elektronik içeriklerin, robotun elektrik akımını temin etmesini sağladığını, robotun hareket için ihtiyaç duyduğu elektrik akımını yaratan enerjinin, kablosuz elektromanyetik güç iletiminden sağlandığını kaydetti.

Bu teknolojinin, cep telefonu ve diğer küçük elektronik cihaz bataryalarınıdolduran kablosuz şarj pedlerinde kullanıldığı da ifade edildi.

Çalışmayı yürüten ekipten Je-sung Koh, “Tasarımımızın temel özelliği origami gibi basit olması.” derken, Mustafa Boyvat, “Robotumuz tekrar tekrar eğilip bükülmesinin yanı sıra bu devinimlerin ne zaman ve nerede olacağını kontrol edebiliyoruz, bu da daha karmaşık hareketlere olanak sağlıyor.” ifadesini kullandı.

Bu teknolojinin, cep telefonu ve diğer küçük elektronik cihaz bataryalarınıdolduran kablosuz şarj pedlerinde kullanıldığı ifade edildi.

YENİ ŞAFAK 20.07.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here