İzmirli doktorun icadı 30 ülkeye ihraç ediliyor

0

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. İlter Denizoğlu’nun geliştirdiği Doctor Vox adı verilen sistem, 30 ülkeye ihraç ediliyor. Cihaz, ses teli felcinde daha iyi ses çıkması için ve çeşitli ses kısıklıklarının tedavisinde kullanılıyor.

Medical Park İzmir Hastanesi’nde görev yapan Vokoloji Birim Sorumlusu Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. İlter Denizoğlu tarafından geliştirilen ve patenti alınan ses terapisi sistemi Doctor Vox, 30 ülkeye satılıyor.

Ses kısıklıklarının temel tedavi yönteminin ses terapisi olduğunu belirten Denizoğlu, “Ses terapisi davranışsal bir tedavi yöntemidir. Yani hastaya ilaç ve cerrahi uygulanmadan yapılan bir tedavi şeklidir” dedi. Ses terapisinde zorluğun hastanın terapiye uyumunu sağlamak olduğunu anlatan Denizoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Verilen egzersizlerin doğru bir şekilde yapılması önemli bir unsur. Biz de ses terapisinde kullanılabilecek yeni bir sistem tasarladık ve buna Doctor Vox ismini verdik. Bu sistem ameliyatsız bir şekilde ses teli nodülü ve ses teli felcinde daha iyi ses çıkması için ve çeşitli ses kısıklıklarında kullanılan bir sistem. Şunun bilinmesinde yarar var; Tedaviyi sistem yapmaz, klinisyen gerçekleştirir. Klinisyenin elinde işleyen bir sistem varsa tedavide büyük bir aşama kaydeder. Doctor Vox bu şekilde doğdu. Hastalar evlerine götürdükleri sistemlerle zengin bir geri bildirimle döndüler. Verilen egzersizleri doğru şekilde yapabiliyorlar. Sistem hastanın tedaviye uyumunu artırıyor ve bu tedavide büyük bir avantaj sağlıyor.”

Egzersiz aracı gibi kullanılıyor

30 ülkeye ihraç edilen Doctor Vox’un ikinci bir avantajının ise profesyonel ses kullanıcılarının da sanki bir fitnes cihazı, yürüme bandı gibi kullanabilmesi olduğunu belirten Op. Dr. Denizoğlu, “Şarkıcılar, öğretmenler, çağrı merkezi çalışanları, politikacılar, avukatlar Doctor Vox’u bir jimnastik aleti olarak kullanabilirler. Doctor Vox sisteminin içine sıcak su konulduğunda nefes alma kısmından hasta dışarıdaki kuru havayı suyun içinden geçirerek ses tellerini doğrudan nemlendirebiliyor. Hasta ayrıca kullanılabilecek bazı damlaları da Doctor Vox içinden geçirerek kullanabiliyor” diye konuştu.

Amerika’da bu sistemi kullanan bir ses sanatçısının önerisiyle cepte taşınabilen versiyonunu da ürettiklerini belirten Denizoğlu, “Pocket Vox adı verilen bu sistem büyük ilgi gördü. Bu sistem dışarıda satılan ve herkesin kolaylıkla ulaşabildiği 0,5 litrelik cam ya da pet şişelere kolaylıkla uyum sağlıyor ve kullanılabiliyor” dedi.

Doctor Vox nasıl kullanılıyor?

Sistemin tepesinde iki adet üfleme ve nefes çekme borusu bulunuyor. Sistemin üst bölümü birbirinin içine geçen tüplerden oluşuyor. İç tüp, üfleme ve fonasyon için, diğer tüp ise nefes alma ve nemlendirme amacıyla kullanılıyor. Sistemin ‘Hazne’ adı verilen alt kısmında terapi egzersizi yapmak için su konulan kısım bulunuyor. Doctor Vox ayrıca ses tellerini hızla nemlendiriyor. Kullanıcı hazneye ılık su koyarak (40-45°C) nefes alarak vokal foldlarını nemlendirebiliyor.

 

DÜNYA 10.08.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here