Türkiye’nin ilk astronotu Bursa’dan çıkacak

0

Türkiye’nin uzay temalı ilk eğitim merkezi Bursa’da açılıyor. 200 milyon liralık yatırımla kurulacak Gökmen Uzay, Havacılık ve Eğitim Merkezi’nde astronotlar yetiştirilecek.

 

Uzay, havacılık ve savunma konusunda üretim potansiyeli bulunan firmaları bir çatıda toplayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), TÜBİTAK desteği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Gökmen Uzay, Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin (GUHEM)temelini attı. Törene Başbakan Yardımcısı Fikri Işık da katıldı. Merkezde, 13 bin metrekarelik kapalı alanda yerçekimsiz alan, dikey rüzgâr tüneli, havacılık eğitim simülatörleri ve 154 adet interaktif eğitim düzeneği gibi uygulamalar yer alacak.

‘Gökleri çok ihmal etmişiz’

Sabah’ta yer alan habere göre; Projenin Bursa ve Türkiye için büyük önem taşıdığını belirten Başbakan Yardımcısı Işık, şu açıklamalarda bulundu:

“Atatürk, ‘İstikbal göklerdedir’ demiştir. Biz gökleri çok ihmal etmişiz. Bu ihmali ortadan kaldıracak bir eserin temelini atıyoruz. GUHEM, Türkiye’nin uzay ve havacılık atılımına büyük katkı sağlayacak. 20 yıl sonra Türkiye’nin bu alanda en iyi şehri Bursa olacak. Ülkemiz bu alanlarda iddiasını sürdürmeli.”

Yerçekimsiz alan olacak

GUHEM, Türkiye’nin uzay temalı ilk eğitim merkezi olacak. İlk ve orta öğretim düzeyindeki gençlerin uzay ve havacılık konusundaki farkındalığını artırma hedefiyle hayata geçecek olan GUHEM’in ilk katında havacılığın gelişimine ışık tutan düzenekler ve günümüzde kullanılan uçuş simülatörleri yer alacak. Uzay katı olarak adlandırılan ikinci katta ise atmosfer olayları, güneş sistemi, gezegenler ve galaksilere ilişkin bilgiler sunulacak. Bu katta yerçekimsiz alan da olacak.

200 milyonluk yatırım

Bursa’da astronot yetiştirmek için büyük bir adım attıklarının altını çizen BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “Bursa, ülkemizin ilk astronotunu yetiştirecek bir altyapıya kavuşuyor. TÜBİTAK ve Büyükşehir Belediyemizle birlikte yaklaşık 200 milyon TL’likyatırım yaptık. İnanıyoruz ki kentimiz yakın gelecekte uzay ve savunma endüstrisinin merkezi olacak” diye konuştu. Burkay, yerli otomobil, uydu ve savunma sanayisinde Türkiye’nin önemli başarılara imza attığını, bundan sonra da atacağını kaydetti.

 

YENİ ŞAFAK 24.06.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here