1.069 robot aynı anda dans ederek dünya rekoru kırdı!

0

Robotlar hayatın farklı alanlarında insanlığa yardımcı olmaya devam ederken eğlence alanında da çeşitli robot hamleleri gelmeye başladı. 1069 robotun aynı anda dans etmesi dünya rekorunun kırılmasını sağladı…

Robotlar geliştikçe dünya çapındaki rekorlar da onlarla beraber değişiyor. 2016’da Çin’in Qingdao festivalinde 1.007 robot aynı anda senkroize dans ederek bir dünya rekoru kırmışlardı. Bu olaydan bir sene sonra o rekor yine Çin’de, bu sefer 1.069 robot ile tekrar kırıldı. Hepsi kusursuz sıralarda duran robotlar mükemmel bir performans ile izleyenleri şaşırttı.

Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinin başkenti Guangzhou’da gerçekleştirilen dans, WL Intelligent Technology firmasının eseri. Firma en yeni robotik teknolojisini dünyaya tanıtmak için bu gösteriyi planlamış. Gösteriyi yerinde takip eden Guiness Rekorlar Kitabı görevlileri, rekor kırıldığına şahit olmuşlar ve kayıtlar yeniden düzenlenmiş.

“Dobi” adıdaki robotların hepsi ortak bir hareket kontrol sistemi ile programlanmış. Bazıları bir robot için oldukça zor dans hareketlerinde birkaç robotun devrildiği gözlemlenmiş. Devrilen robotlar genel toplamdan çıkartılmış. Bu sevimli robotlar sadece dans etmekle kalmıyor, Tai Chi duruşları gibi insansı hareketler yapabiliyor ve Çince konuşabiliyorlar.

SÖZCÜ 27.08.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here