2020’de yollarda olacak elektrikli otomobiller

0

Elektrikli otomobil teknolojisi gün geçtikçe ilerliyor. Tesla’nın önderlik ettiği tam elektrikli otomobil furyasına otomotiv devleri de katıldı. Tamamen elektrikli otomobiller 2020 yılında diğer firmaların atılımlarıyla yollarda daha yaygın olarak kullanılacak.

Otomotiv devleri 2020 yılına kadar yeni tamamen elektrikli modellerini satışa sunmaya hazırlanıyor. Bu tamamen elektrikli araçlar büyük üreticiler tarafından satışa sunulacak. ABD ve Avrupa’da 30 ila 40 bin dolar gibi fiyatlarla satışa çıkacak olan araçlar ortalama 400 ila 500 km yol katedebiliyor. İşte önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yollarda sıkça göreceğimiz tamamen elektrikli otomobiller..

 Tesla Model 3

 

Tesla Motors’un 28 Temmuz’da 30 kişiye teslim ederek başladığı otomobil ABD’de 35 bin dolardan satışa sunulmuştu. Otomobil tek şarjla 355 km yol gidebiliyor. Firma yeni nesil elektrikli otomobillerin büyük bir kısmını 2018 yılında teslim edeceğini duyurdu.

Tesla Model Y

 

Tesla Motors’un sahibi Elon Musk, yeni SUV aracı Model Y’yi 2019 sonu veya 2020 de satışa çıkaracağını açıkladı. Musk, bu yeni aracın Model 3 ile benzer özellikleri olacağını belirtti. Tesla firması yeni araç için bir fiyat aralığı belirtmedi ancak tahminlere göre ABD satış fiyatının 35 bin ila 40 bin dolar arası olacağı tahmin ediliyor.

Volvo’nun ilk elektrikli aracı 2019’da gelecek

 

Volvo, Nisan ayında ilk elektrikli aracını Çin’de üreteceğini ve buradan dünyaya ihraç edeceğini duyurdu.  2019 yılında çıkması beklenen otomobilin 100 Kwh bataryaya sahip olacağı ve 400 km menzil gidebileceği tahmin ediliyor. Volvo Güney Amerika’nın CEO’su Lex Kerssemakers yeni aracın ABD’de 35 ila 40 bin dolar arasında fiyatlandırılabileceğini söyledi.

Volkswagen ID

Alman otomobil devi Volkswagen 2020’de ID modeli ile elektrikli otomobil piyasasına giriş yapmayı planlıyor. Crossover tarzındaki otomobil tek şarjla yaklaşık 450 km yol gidebilecek. Otomobil max 160 km kadranla çıkacak ve fiyatları 30 ila 35 bin dolar olarak belirtiliyor.

Ford 2020 yılında çıkaracağı tamamen elektrikli SUV’u

Ford tamamen elektrikli bir SUV modeli ile piyasaya giriş yapmaya hazırlanıyor. Firma yeni aracın tek şarjla yaklaşık 500 km yol katedebileceğini ve Ford Escape modeli ile benzer bir fiyat etiketilye satılacağını duyurdu.

2018 Nissan Leaf

 

Nissan’ın yeni elektrikli otomobili tek şarjla 320 km yol gidebiliyor. Bu yılın sonunda tanıtılacak olan otomobil 2018 yılında firmanın müşterilerine ulaştırılacak.

Chevy Bolt

 

General Motors’un yeni elektrikli otomobili Chevy Bolt tek şarjla yaklaşık 400 km yol gidebiliyor. Otomobil geçtiğimiz yıl seri üretime geçmişti. ABD’de 37 bin dolara satılan araç en fazla 146 km hıza ulaşabiliyor.

YENİ ŞAFAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here