Roketle İstanbul – New York arası 24 dakika

0

SpaceX şirketinin CEO’su Elon Musk yeni projesini açıkladı. Çılgın proje tüm ulaşım alışkanlıklarımızı değiştirecek gibi. İlginç girişimci ve iş adamı Elon Musk 8 saatlik uçak yolculuğunu 29 dakikaya indirmeyi planlıyor.

Elon Musk Uluslararası Uzay Kongresinde şirketinin ‘roketle ulaşım’ üzerine çalışmalarını ilk kez paylaştı. SpaceX bu çılgın planı gerçekleştirebilirse New York-Londra arası 8 saatten 29 dakikaya düşecek.

SpaceX’in bu ilginç “roketle ulaşım” planının tam olarak ne zaman hayata geçeceği ise henüz belli değil. Yörüngeye çıkacak olan (atmosfer dışına) araç bu sayede yerçekimsiz ortamda daha hızlı yol kat edebilecek.  CEO’su olduğu SpaceX’in BFR uzay aracının uçak yolculuklarının yerine geçebileceğini açıklayan Musk, bu araçların saate 27 bin kilometre hıza ulaşabileceğini belirtti. Elon Musk BFR ile heryerine dünyanın bir saatten kısa sürede ulşılacağını dile getiriyor.

SpaceX’in bu ilginç “roketle ulaşım” planının tam olarak ne zaman hayata geçeceği henüz belli değil.

Yörüngeye çıkacak olan (atmosfer dışına) araç bu sayede yerçekimsiz ortamda daha hızlı yol kat edebilecek.

 

Musk’ın Twitter’dan paylaştığı video ile yolcular deniz üzerinde kurulan bir platformdaki rokete biniyor ve roket fırlatıldıktan sonra ateşleyici ve kapsül birbirinden ayrılıyor. Ateşleyici platforma geri dönerken, kapsül hedef konuma doğru ilerliyor.

İşte SpaceX’in BFR için hazırladığı video;

SÖZCÜ 29.09.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here