Google’dan MEB’e yazılım eğitimi desteği

0

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, 5 ve 6’ncı sınıflarda okutulan bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin içeriğinin zenginleştirilmesinin teknoloji çağının bir sonucu olduğunu belirtti. Erdem, “Günümüzün çocukları, dünyaya teknolojiyle gözlerini açıyor. Durum böyle olunca çocuklarımıza teknolojiyi doğru ve etkili şekilde kullanmayı öğretmek zorunluluk arz ediyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Google Türkiye arasında ‘İlköğretimde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi İçin İş Birliği Protokolü’ imzalandı.

Erdem, konuşmasında, hayata hazır, sağlıklı, mutlu ve bilgi toplumunun istediği bireyleri yetiştirme arzusunda olduklarını söyledi. Bilgi toplumunda bilginin amaç değil araç olduğunu belirten Erdem, “Geleceğimizi şekillendirecek çocuklarımızın, bilgi toplumunun gerektirdiği becerilere haiz, bilgili, becerili ve yaratıcı şekilde yetişmeleri için çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

5 ve 6’ncı sınıflarda okutulan bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin içeriğinin zenginleştirilmesinin teknoloji çağının bir sonucu olduğunu söyleyen Erdem, “Günümüzün çocukları, dünyaya teknolojiyle gözlerini açıyor. Durum böyle olunca çocuklarımıza teknolojiyi doğru ve etkili şekilde kullanmayı öğretmek zorunluluk arz ediyor” dedi.

Yenilenen müfredatta bilişim teknolojileri ve yazılım dersine önem verdiklerini anlatan Erdem, dersin içeriğini Google Türkiye’nin bilgi birikiminden yararlanarak zenginleştirdiklerini söyledi.

Protokol kapsamında, ders programına uygun olarak, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenciler ve öğretmenler tarafından uygulanacak materyallerin hazırlandığını dile getiren Erdem, yazılım dersini veren öğretmenlerin bununla ilgili yeterliliklerini artırabilmek için hizmet içi eğitimlerin yapılacağını belirtti.

İçeriği zenginleştirilmiş bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin birinci döneminde, öğrencilerin ‘ürün oluşturma’, ‘bilgisayar sistemleri’, ‘iletişim araştırma’ ve ‘iş birliği’ konularında yetkinliklerini artıracaklarını anlatan Erdem, ikinci dönemde ise öğrencilere ‘anoritmik düşünme’, ‘algoritma oluşturma’, ‘ayrıştırma’, ‘çözüm değerlendirme’, ‘otomasyon’ gibi bilgi ve becerileri kazandıracaklarını söyledi.

“GOOGLE İLE ÇALIŞMAYI SİNERJİ OLARAK GÖRÜYORUZ”
MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu ise inovasyonun eğitimin olmazsa olmazları arasında bulunduğunu belirtti.

Çocukların teknolojiyi etkin ve verimli kullanabilmeleri için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Gençoğlu, “Teknolojiyi iyi öğretebilmek için Google ile çalışmayı sinerji olarak görüyoruz. Daha önce elimizde olmayan bir eğitim materyalini, öğretmen rehberini sürece eklemiş oluyoruz. Bakanlık olarak bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde, çocuklarımıza kapı açmak, yol tarif etmek ve yeni yollar bulabilmeleri için onları cesarelendirmek istiyoruz. Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi, 5 ve 6’ncı sınıflara ikişer saat verdiriyoruz” dedi.

“‘DİJİTAL YETKİNLİK’, ‘ÖĞRENMEYİ ÖĞRENME’ KAVRAMLARINI ÖN PLANA ÇIKARIYORUZ”
Derste, özellikle ‘dijital yetkinlik’ ve ‘öğrenmeyi öğrenme’ kavramını ön plana çıkardıklarını belirten Gençoğlu, öğrencilere teknolojiyi kullanma bilincini aşılamaya çalıştıklarını söyledi.

“TEKNOLOJİNİN EĞİTİMİN TEMELİNİ OLUŞTURMASI GEREKİYOR”
Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez de teknolojinin birtakım fırsatları ve zorlukları olduğunu belirtti.

Gençlerin fırsatları, avantaja dönüştürebilmesi için çalıştıklarını anlatan Hiçsönmez, “Eğitimde teknolojinin bir ders olmaktan çıkarak, teknolojinin eğitimin temelini oluşturması gerekiyor. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. MEB ile bilişim teknolojileri ve yazılım dersindeki dijital kodlama, dijital vatandaşlık ve dijital okuryazarlıkla ilgili bütün bilgimizi Türkiye’ye adapte etmek üzere bir kitap yayınladık” dedi.

Hiçsözmez, Google’ın bilgi birikimini proje kapsamında MEB’e aktardıkları için mutlu olduklarını dile getirdi.

Google Ortadoğu-Afrika-Türkiye ve Rusya Kamu İlişkileri Kıdemli Direktörü Doron Avni ve Prof. Dr. Yasemin Gülbahar Güven de sunum yaptı.

‘ÖĞRETMEN REHBERİ’ EL KİTABI
Google Türkiye ile MEB arasında imzalanan protokol kapsamında, bilişim teknolojileri ve yazılım dersi müfredatı Google tarafından zenginleştirildi ve ‘Öğretmen Rehberi’ el kitabı hazırlandı.

Kodlama, dijital okur yazarlık ve çevrimiçi vatandaşlık konularındaki bilgi birikimini öğretmenlerin kullanımına açan Google, akademisyenlerden oluşan ekiple, 5 ve 6’ncı sınıf öğrencilerinin temel dijital becerilere sahip olabilmelerini sağlayacak ve içerik konusunda öğretmenlere yol gösterecek online bilgi portalını da hayata geçirecek.

Proje kapsamında ayrıca öğrencilerin bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde programlama, kodlama gibi matematiksel beceri gerektiren dersleri oyun oynayarak öğrenebilmeleri, bazı etkinlikleri bilgisayara ihtiyaç duymadan yapabilmeleri için farklı içerikler geliştirildi.

 

HÜRRİYET 27.09.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here