Asfaltı ağlatacak! Yerli F1 aracı yarış için gün sayıyor

0

“Tasarla, üret, yarış” sloganıyla üniversiteler arasında düzenlenen Formula Student yarışması için araç tasarlayan Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, geçen sezon maddi imkansızlık dolayısıyla katılamadıkları yarışlara yeni sezonda gitmeyi hedefliyor.

Uluslararası Otomotiv Mühendisleri Derneği’nin “Tasarla üret, yarış” sloganıyla endüstriyel kalifiye mühendisler yetiştirme amacıyla üniversiteler arasında düzenlediği Formula Student yarışması için araç tasarlayan Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencileri, geçen yıl maddi imkansızlık dolayısıyla katılamadıkları yarışlara yeni sezonda giderek otomobillerini pistle buluşturmak istiyor.

KOÜ Mühendislik Fakültesi Otomotiv, Makine, Elektronik ve Haberleşme, Endüstri ve Mekatronik bölümlerinden 15 öğrenci, 2015 yılında başlattıkları projede 100 kilometre saatlik hıza 3,8 saniyede ulaşabilen 600 cc’lik 120 beygir motor gücüne sahip formula aracı yaptı.

Amerika, Almanya, İngiltere, İtalya, Avusturya, İspanya, Macaristan, Çekya, Rusya, Çin, Japonya, Avustralya, Brezilya ve Hindistan’ın ev sahipliğinde yapılan “Formula Student” yarışlarına katılma hedefiyle geçen yıl aracı tamamlayan KOU-FS takımı, maddi imkansızlıklar dolayısıyla geçen yıl katılamadıkları yarışların İtalya etabına 2017-2018 yarış sezonunda iştirak etmeyi hedefliyor.

Formula Student Ekibi Fakülte Danışmanı Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Asım Güven’in yaptığı açıklamada, takımın 2015 yılında birkaç öğrencinin girişimiyle kurulduğunu anımsatarak, başta KOÜ olmak üzere birçok firmanın da desteğiyle aracı piste çıkaracak aşamaya geldiklerini söyledi.

Formula Student’in, dünyanın pek çok üniversitesinden katılım olan  uluslararası bir yarışma olduğuna işaret eden Güven, “Özel kural kitabı bulunan,  tasarım yapılırken bu kural kitabına bağlı olma zorunluluğu olan bir yarışma.  Aracımızın 600 cc’lik 120 beygir güce sahip motoru var. Kural kitabına göre daha  yüksek hacimde motor kullanamıyorsunuz. Üzerinde değişiklikler yapıp o şekilde  kullanabilirsiniz.” diye konuştu.

“Piste çıkmak için gün sayıyoruz.” diyen Güven, yarış takvimi  açıklandığı zaman piste çıkacaklarını söyledi.

Sadece Avrupa’da değil, Amerika kıtasında da yarışların yapıldığına  değinen Güven, şunları kaydetti: “Mali olanaklar nedeniyle şu an için Amerika kıtasındaki yarışlara  gitmemiz söz konusu değil. Avrupa’da yapılacak herhangi bir yarışmada piste  çıkmaya adayız.

Aracımız ikinci viteste 100 kilometre hıza ulaşabiliyor. Hızlanma  testlerinde 0’dan 100’e 3,8 saniye gibi bir süre elde ettik. Bu süre gerçek pist  şartlarında daha da düşebilir. Bu aracı asfalt zeminde, normal binek  otomobillerin gittiği yollarda deneyebildik. Önümüzdeki günlerde de pistte deneme  imkanımız olacak.”

 

“Hedefimiz İtalya’da asfaltı ağlatmak”

Takım Danışmanı, Fen Bilimleri Enstitüsü Otomotiv Mühendisliği Bölümü  Araştırma Görevlisi Erkutay Taşdemirci, 3-4 öğrencinin talebiyle ortaya çıkan  projede ekiplerinin başarılı, eli işten anlayan, interaktif öğrencilerin  katılımıyla genişlediğini kaydetti

Taşdemirci, şunları söyledi: “Sponsor arayışı, proje sunumları, dosya hazırlamaları, çizimler…  Bunları gerçekleştirip birçok sponsoru ikna ettiler. Bu yola çıktılar ve aracı  ürettiler. Öğrencilerimiz takıldıkları yerlerde danıştılar, ön göremediğimiz  yerlerde değişik fikirler sundular, başarılı bir proje oldu, güzel bir araç  ortaya çıktı.

Tam İtalya etabına katılacakken maddi sıkıntılardan dolayı  aracımızı götüremedik. Amacımız, 2017-2018 yarış takviminde İtalya’daki yarışmaya  katılmak. Destek gelirse yeni bir araç, yeni bir tasarımla ve daha büyük bir  ekiple yarışmaya katılıp ülkemizi temsil etmek istiyoruz. Piste çıkmak için gün  sayıyor, heyecan duyuyoruz. Aracımızı piste çıkarma imkanı şimdilik yalnızca  İzmit sınırları içinde, açıkçası onu bile dört gözle bekliyoruz ama asıl  hedefimiz İtalya’da asfaltı ağlatmak

Makine Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Emrah Üstün ise proje  başından beri görev aldığını dile getirerek, aracı üretirken sorunlar  yaşadıklarını, çeşitli problemlerin üstesinden geldiklerini, aşamadıkları sorunlarda hocalarından destek aldıklarını belirtti.

Takımın süspansiyon ve sürüş dinamikleri bölümünde görev alan Otomotiv  Mühendisliği öğrencisi Furkan Acar da “hayal peşinde” ortaya çıkan bir ekip  olduklarını vurgulayarak, “Bir hayalimiz vardı, araç yapmak istiyorduk. Bir yarış  aracı ve bununla uluslararası düzeyde ülkemizi ve okulumuzu temsil etmek  istiyorduk. Yeri geldi geceleri uyumadık, sabahlara kadar çalıştık ve aracı  tamamladık.” dedi.

MİLLİYET 20.10.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here