Türkiye Girişimcilik Zirvesi – 22 Kasım

0

OECD raporlarına göre dünya ekonomisinin % 95’i Küçük ve Orta Ölçekli Şirketler (KOBİ) tarafından yürütülmekte. Söz konusu şirketler ise yeni istihdam yaratma becerisine sahip ve inovasyon gerçekleştirebilen girişimciler tarafından kurulmakta ve büyütülmekte.

Para Dergisi’nin yaptığı araştırmalar da göstermektedir ki, ülkemiz ekonomisinin gelişmesi ve daha fazla istihdamın sağlanması yolunda girişimcilerimiz çok önemli rol oynamaktalar. Bundan dolayı, hem girişimcilerimizin inovasyon yapabilme becerilerini geliştirebilmek, hem kadın girişimciliğinin ön plana çıkmasına katkı sağlayabilmek, hem genç girişimciliğinin özendirilmesine ön ayak olabilmek, hem de girişimcilerimizin finansmana ulaşımlarını kolaylaştırabilmek adına, Borsa İstanbul’da 22 Kasım 2017 tarihinde Para Dergisi tarafından Türkiye Girişimcilik Zirvesi düzenleniyor.

İki ana bölümden oluşacak olan bu zirve, gündüz oturumlarında ulusal ve uluslararası uzmanlarla girişimcilerimizi buluşturacak olan panel oturumları, ana konuşmalar ve kısa çalıştaylardan oluşacak.

Kapanış oturumunda ise Türkiye Büyük Girişimcilik Ödülleri takdim edilecek. Böylelikle, hem ülke istihdamına katkı sağlayan girişimciler ödüllendirilmiş olacak hem de rol model olarak kamuoyunun takdirine sunulacaklar.

Zirve; borsaların, ticaret ve sanayi odalarının, teknoparkların, KOBİ geliştirme ajanslarının, inovasyon parklarının, inkubasyon merkezlerinin, bankaların, kitlesel fonlama platformlarının, kurumsal yatırım fonlarının, servet yönetim şirketlerinin, aile ofislerinin, kalkınma ajanslarının, üniversitelerin, bilim ve sanayi geliştirme bakanlıklarının, girişim sermayesi fonlarının ve girişimcilikle ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarından yerli ve yabancı katılımcıları hedeflemekte.

Aralarında UNIDO’nun Teknoloji Transfer Ofisi Başkanı Dr Hashim Hussein, IBM Watson Financial Services Teknoloji Kurumu Başkanı Paolo Sironi, Güney Doğu Avrupa Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof Panagiotis Ketikidis’in de bulunduğu pek çok uluslararası konuşmacının yanı sıra,aralarında İTÜ Teknopark Genel Müdürü, TÜBİTAK Başkanı, KOSGEB Başkanı ve TSE Başkanı’nın da bulunduğu pek çok konuşmacı da yer alyor. Türk Telekom CEO’su Paul Doany’in ana konuşma yapacağı zirve, Borsa İstanbul’daki borsa açılış gonguyla başlayacak.

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut’un da konuşmacı olarak katıldığı panellerde, girişimciler için finansmana ulaşım yollarının kolaylaştırılmasından fintech girişimciliğine kadar pek çok konu masaya yatırılacak.

Açıkçası, Borsa İstanbul’un girişimciler için kapılarını ardına kadar açmasını büyük takdirle karşılıyorum. Dünyada pek çok borsanın henüz KOBİ segmentine yeni yeni odaklandığı uluslararası sermaye piyasalarında, erken aşama yatırımcılığını gündemine hızla alan Borsa İstanbul yönetimine tüm girişimcilerimiz adına teşekkür ediyorum. Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği’nin de tam destek verdiği bu zirve’nin, özellikle start-up ekosistemimiz için her yıl yinelenen ve uluslararası isimleri girişimcilerimizle buluşturan bir platform olması yolunda hızla ilerleyeceğini öngörüyorum.

Önümüzdeki hafta G20 – SME Finance Forum toplantıları için Berlin’de olacağım. Hatırlarsanız G20 liderleri geçen Temmuz ayında Hamburg’taki zirvede ilk kez melek yatırımcılığın önemine vurgu yapan raporu üye ülke ekonomi bakanlıkları tarafından uygulanmak üzere kabul etmişlerdi.

Artık, girişkenlikten girişimciliğe ve ardından büyüme aşamasına geçiş sürecinde finansmana ulaşımı kolaylaştırma yönündeki tüm çalışmalar, dünya ekonomisi ve geleceğimiz için büyük önem taşıyor. Bu zirvenin tam zamanında ve G20 ekonomi politikaları ile gayet uyumlu bir çalışma olduğunu görmek bana büyük memnuniyet veriyor. Önümüzdeki hafta Berlin’deki G20 çalışma komitelerinde bu zirve’den bolca bahsedeceğim.

Katılımın tamamen ücretsiz olduğu ve İngilizce – Türkçe tercüme sistemlerinin de olacağı Türkiye’nin en önemli Girişimcilik Zirvesini kesinlikle kaçırmayın derim. Tüm gün benim de bizzat bulunacağım bu zirveye katılım için şu linkten kaydınızı ücretsiz yaptırabilirsiniz.

https://en.xing-events.com/GEDSXMY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here