Leonardo da Vinci İstanbul’da!

0

Leonardo da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte; orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dahil olduğu 200’e yakın eseri sanatseverlerle buluşturacak olan sergi, 14 Aralık’ta UNIQ Müze’de açılacak.

Leonardo da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte; orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dahil olduğu 200’e yakın eseri sanatseverlerle buluşturacak olan ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ sergisi, 14 Aralık’ta UNIQ Müze’de kapılarını açacak ve 7 Nisan 2018’e kadar devam edecek.

 


10 yıllık çalışma

Leonardo da Vinci’nin hayatı boyunca yaklaşık 6 bin icat, icat geliştirme ile tablo eskizi yaptığı ve bunların çok az bir kısmını hayata geçirdiği tespit edilmiş. Belçika ve Lüksemburg’dan mühendis, tarihçi, grafik sanatçıları ve zanaatkarlardan oluşan 22 kişilik bir ekibin, 10 yıllık bir çalışmanın ardından imza attığı sergi, daha önce keşfedilmemiş birtakım konuları örnekleyerek da Vinci hakkındaki bilgileri artırmayı hedefliyor.

Orijinale uygun

Leonardo da Vinci Makineleri Koleksiyonu’nun en önemli özelliği; sergide yer alan replikaların orijinal tasarımlara bağlı kalarak ahşap ve metalden yapılmış olması. Sanayi tipi hiçbir birleştirici unsurun kullanılmadığı replikalarda tek bir vida kullanımamış. Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak hayata geçirilmiş olan bu çalışmaların bazıları orijinal boyutlarında, kalan çalışmaların ise ebatları 60 cm ile 5 metre arasında değişen replikalardan oluşuyor.

Haliç köprüsü de var!

Serginin 7 metre boyutuyla en büyük parçası da Vinci’nin Sultan II. Beyazıt döneminde inşa etmek istediği Haliç Köprüsü’nün replikası. 2001′de, Norveç’te üstgeçit olarak inşa edilen köprü, küresel ısınmaya dikkat çekmek amaçlı buz maketleriyle de dünyanın çeşitli yerlerinde sergileniyor.

Öte yandan, koleksiyonda yer alan birkaç eseri ve makineyi çocuklar kendi başlarına da inceleyebilecek.

30 orijinal belge

30 orijinal belgenin yer aldığı sergi, Michelangelo, Albrecht Dürer, Giorgio Vasari, Donatello, Verrocchio, Giambologna, Raphael, Francesco Guardi ve Canaletto gibi Rönesans’ın diğer önemli sanatçıları ile da Vinci’nin çağdaşlarının da Vinci eserlerinden ilham alarak sunduğu örneklere ve orijinal belgelere de ışık tutmayı hedefliyor.

DÜNYA 20.11.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here