Ahmet Özkayan: “3D metal yazıcımızı Türkiye’de ilk kez sergiledik”

0

Ermaksan, 3 boyutlu yazıcıların tek hammaddesi olan titanyum tozları üretiminin ardından, bünyesinde geliştirdiği 3D metal yazıcıyı Türkiye’de de ilk kez Bursa Sac İşleme Teknolojileri Fuarı’nda sergiledi.

30 Kasım-3 Aralık 2017 tarihleri arasında Tüyap Bursa Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Bursa Sac İşleme Teknolojileri Fuarı’nda boy gösteren Ermaksan, yenilikçi ürünlerini ziyaretçilerle buluştururken, yapılan ikili görüşmeleriyle önemli işbirliklerine de imza attı.
Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, fuarda yaptığı açıklamada, büyük önem verdikleri Ar-Ge merkezleriyle Türkiye’nin ilk yerli ve milli çipi ile lazer rezonatörünü üretme başarısı gösterdiklerini anımsattı. Ar-Ge çalışmaları sonucunda 3 boyutlu metal yazıcıyı ve üretim hammaddesi olan titanyum tozlarını da ürettiklerini belirten Özkayan, şunları aktardı: “Yüzde 100 yerli ve milli imkânlarla bünyemizde geliştirdiğimiz 3D metal yazıcıyı, ilk kez Bursa Sac İşleme Teknolojileri Fuarı aracılığı ile Türkiye’de sergiledik. Ürettiğimiz titanyum tozu Türkiye’de bir ilk; dünyada da sayılı diyebiliriz. Nitekim dünyada bu tozla ilgili bir ambargo söz konusu. Çünkü, makina üretilse de toz yoksa bu konuda bir sorun oluşuyor. Titanyumdan sonra nikel alaşım tozları, krom kobalt ve paslanmaz çelik tozu gibi diğer metallerin tozlarını da üretmeyi planlıyoruz.”.

“Dışa bağımlılığı minimuma indiriyor”
Yeni geliştirdikleri makinanın özelliklerinden bahseden Özkayan, “Bu makinamız, 25 cm x 25 cm taban alanına ve yükseklik olarak da 30 cm üretim kapasitesinde. Ermaksan’ın 1 KW’lık rezonatörü ile entegre edildiğinde, yerli lazer ile birlikte dışa bağımlılığı minimuma indirip, yerlilik oranını artırıyor. Makinada kullandığımız tüm kontrol yazılımları, yerli ve patenti de Ermaksan’a ait. Burada kullandığımız gerçek zamanlı izleme ve reaktif malzemeleriyle titanyum tozlarını işleyebiliyoruz. Bu makinanın bir başka özelliği, içerisinde kullanılan lazerin de Ermaksan üretimi olmasıdır. Know-how’u tamamen bize ait olan bu üründe, yerlilik oranı son derece yüksek. 2018 yılıyla birlikte bu ürünü ticarileştirip, küresel piyasalara ihraç etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“Üniversite-sanayi işbirliği çok önemli”
Akıllı ve birbirleriyle iletişim halinde olan makinaların ön plana çıktığı Endüstri 4.0 devrimiyle birlikte; gelecekte insan gücüne ve emeğine daha az ihtiyaç duyan, bilginin ve makinaların öncelikli olduğu bir üretim yapısına geçileceğini anlatan Ahmet Özkayan, şöyle konuştu: “Türkiye’nin kendi teknolojisini üreten, satan ve küresel rekabetçi piyasada geliştirdiği inovatif ürünleriyle boy gösteren bir konumda olması gerekiyor. Bu konuda sanayicilere büyük sorumluluklar düşüyor. Üniversite-sanayi işbirlikleri oldukça önemli. Özellikle makina üreticileri, yüksek teknolojiye geçişte ilkleri gerçekleştirecek donanıma ve yapıya sahip ülkemizdeki en önemli unsur olmaya devam edecektir. Bursa birçok alanda olduğu gibi, makina imalat sanayinde de üretim hacmi ve geniş yelpazedeki hizmet ağıyla, küresel düzeyde sektörün merkez üslerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Bursa’nın, ortaya koyduğu sürdürülebilir performansla, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2018 ve sonrasında da yine büyük başarılara imza atacağına inanıyorum.”

DÜNYA 29.12.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here