Bill Gates, Elon Musk ve Jeff Bezos’dan kitap önerileri

0

Eğer ne okuyacağınız konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız, Bill Gates, Elon Musk ve Jeff Bezos gibi milyarlarca dolarlık şirketlerin başındaki, dünyanın en büyük girişimcilerinin önerilerine kulak vermek faydalı olabilir. ABD’li online iş dergisi Business İnsider bu üç ismin önerdiği kitapları derledi.

Dünya tarihini değiştiren üç büyük girişimci Elon Musk, Bill Gates ve Jeff Bezos yoğun çalışma gündemlerine rağmen okumayı bir kenara bırakmıyor. ABD’nin önde gelen online iş dergilerinden Business Insider bu üç büyük girişimcinin farklı zamanlarda hareretle önerdiği kitapları derledi. İşte bunlardan bazıları:

Günden Kalanlar / Kazuo Ishiguro 
2017 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi olan Kazuo Ishiguro’nun başyapıtlarından biri olan Günden Kalanlar, İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiltere taşrasında geçiyor. İngiliz malikanelerinin son baş uşaklarından biri olan Stevens’ın öyküsü ‘büyüleyici’ bir romanı meydana getiriyor.

Made in America / Sam Walton 
Sam Walton, ABD’nin gelmiş geçmiş en büyük girişimcilerinde biri. Yıllık yaklaşık 486 milyar dolarlık gelire sahip ülkenin en büyük perakende mağazası Walmart’ın kurucusu. Walton, küçük bir kasabadaki ucuzcu dükkanını nasıl ABD’nin en büyük parekende devine dönüştürdüğünün öyküsünü Made in America’da anlatıyor. Otobiyografik bu çalışma, girişimcilerin başucu kitapları arasında yer alıyor.

İyiden Mükemmel Şirkete / Jim Collins 
Jim Collins, ABD’de vasat bir şirketin nasıl mükemmel ve aynı zamanda kalıcı başarılar elde eden bir şirkete dönüşebileceğini araştırmak için 1400’ün üzerinde şirketi inceledi. Kitap, iş dünyasında 2001’de yayınlandığından beri hala okunması gerekenlerde ilk sıralarda yer alıyor.

Benjamin Franklin / Walter Isaacson 
Walter Isaacson, tüm dünyada çok satan Enstein ve Steve Jobs biyografileriyle tanınıyor. Kitapta ABD’nin kurucularından Benjamin Franklin’in ulusal bir karakter haline gelmesinin ardındaki öykü anlatıyor.

 

Sıfırdan Bire / Peter Theil 
Girişimci Peter Theil, startup fikirlere sahip olan, fakat bunu bir türlü hayata geçiremeyenlerin imdadına yetişiyor. PayPal’ın kurucu ortakları arasında yer alan Theil, ‘Sıfır’dan ‘bir’e gelmek için yaratıcı ve canlandırıcı fikirleriyle yeni başlayanlara ilham veriyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi / Douglas Adams 
Otostopçunun Galaksi Rehberi, dünyanın aniden yok edilmesiyle başlar. Gezegenin havaya uçmasından saniyeler önce kahraman Arthur Dent ve arkadaşı Ford Prefect bir uzay gemisine otostop çekmeyi başarır. Sıra dışı öyküsü, kendine has üslubu ve günümüz dünyasına yönelik ironik sorularıyla Otostopçunun Galaksi Rehberi dünyanın en büyük girişimcilerinin de baş ucu kitapları arasında.

Vakıf Üçlemesi / Isaac Asimov 
Bilimkurgu edebiyatının öncü ve en başarılı kalemlerinden ABD’li yazar Isaac Amisov’un Vakıf Üçlemesi’nde; yerleşilmiş on milyonlarca gezegeni kapsayan muazzam Galaktik İmparatorluk’un Roma misali yıkılmasıyla çöken karanlık çağlara karşı bir avuç bilim adamının yılmaz mücadelesi anlatıyor. Üçleme bilimkurgu dünyasında başyapıtlar arasında gösteriliyor.

 

The Myth of the Strong Leader / Archie Brown 
Politika bilimleri alanındaki çalışmalarını Oxford Üniversitesi’nde sürdüren Prof. Archie Brown, güçlü bir liderliğin ardında ne yattığını araştırdığı kitabında; Franklin D. Roosevelt, Mihail Gorbaçov ve Nelson Mandela gibi birçok önde gelen siyasi figürü inceliyor. Modern çağda güçlü politik liderliğin DNA’sını ortaya koyuyor.

How Asia Works / Joe Studwell 
Akademisyen, yazar ve gazeteci Studwell, Çin ekonomisi üzerine yaptığı analizlerle tanınıyor. Henüz Türkçe’ye kazandırılmayan How Asia Works’te dünyanın en dinamik bölgesi olarak tanımladığı Asya’da Japonya, Güney Kore, Tayvan, Endonezya, Malezya ve Tayland gibi 9 ülkenin ekonomisini ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. Geleceğe yönelik projeksiyonlar yapıyor.

The Vital Question / Nick Lane 
İngiliz biyokimyacı Nick Lane, The Vital Question’da hayatın karmaşık kökenlerinin nereden geldiğine cevap arıyor. Neden hayvanlar ve bitkiler dünyada ortaya çıktı? Neden sadece kadın ve erkek olarak iki cinsiyet var? Neden yaşlanıyoruz ve ölüyoruz? Nick Lane, bu gibi temel sorulara bilimin ışığında kendi ilgi çekici yanıtlarını veriyor.

HÜRRİYET 24.12.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here