TEKNOFEST’ten gençlere ödüllü yarışma

0

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali için geri sayım başladı.

 Türkiye Teknoloji Tanıtımı Vakfı’nın düzenleyeceği İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST), 20-23 Eylül’de İstanbul Yeni Havalimanı’nda yapılacak.

Festivalde, savaşan İHA’lardan roketlere, model uydudan insansız su altı sistemlerine kadar birbirinden farklı 12 kategoride ödüllü teknoloji yarışmaları olacak.

Savaşan insansız hava aracı yarışmasının amacı, otonom insansız hava araçlarına yönelik teknoloji geliştirecek yarışmaların özgün tasarım, üretim ve raporlama konularında yetkinlik kazanmasını sağlamak. Yarışmaya üniversite öğrencileri veya mezunları bireysel veya takım halinde katılabiliyor.

Yarışmaya katılma hakkı kazanan tüm takımlara sertifika verilecek. 8 müsabaka turunun en az birinde otonom kalkış, iniş ve uçuşla otonom kilitleme görevlerini başarıyla tamamlayan takımlar ödül sıralamasına girmeye hak kazanacak.

Ödül sıralamasına giren takımlar arasında sabit kanatlı ve döner kanatlı olmak üzere kendi kategorisinde dereceye giren takımlar 250 bin TL’ye kadar çeşitli ödüller kazanabilecek.

Sabit kanat kategorisinde birinciye 250 bin, ikinciye 150 bin, üçüncüye 100 bin TL, döner kanat kategorisinde ise birinciye 50 bin, ikinciye 30 bin, üçüncüye de 20 bin TL ödül verilecek.

Festivali destekleyen kurumlar arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Milli Savunma Üniversitesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, TÜBİTAK, TÜRKSAT, yerli ve milli insansız hava aracı Bayraktar’ın mimarı BAYKAR var.

 

TRT HABER 16.01.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here