“Bilim Kahramanları” İzmir’de buluştu

0

“Bilim Kahramanları Buluşuyor” ismiyle gerçekleştirilen “First Lego League” ulusal turnuvası başladı.

İzmir’de Fuarİzmir C holünde “Hidrodinamik-Suyun Yolculuğu” ana temasıyla düzenlenen “First Lego League” turnuvasına Türkiye’nin değişik kentlerindeki organizasyonlarında başarılı olmuş 52 takım katıldı.

Turnuva öncesinde öğrenciler kendilerine ayrılan stantlarda projelerinin tanıtımını yaptı. Renkli kostümleri giyen “genç bilim kahramanları” zaman zaman halay çekti, çifte telli oynadı.

Öğrenciler, robotların verilen görevleri yerine getirmesi için yoğun çaba harcadı.

Yarışma için jürinin karşısına çıkan bilim kahramanları suyla ilgili sorunlara ürettikleri çözümleri anlattı.

Karnaval havasında turnuva

Etkinliği düzenleyen Bilim Kahramanları Derneği Genel Sekreteri Aslı Yurtsever, turnuvayı yarışma olarak görmediklerini belirtti.

Öğrencilerin turnuvada projelerini ve takım olma deneyimlerini paylaştıkları bir ortamın sağlandığına işaret eden Yurtsever, “Aynı zamanda da robotlarıyla birlikte masalarda verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyorlar. Yani bir yandan da kodlama ve programa işini yapıyorlar” dedi.

Yurtsever, öğrencilerin yaklaşık 3 aydır bu turnuva için çalıştığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Aslında çocuklar turnuvada iki farklı çalışmaya dahil oluyorlar. ilki jüri oturumlarına giriyorlar. Burada jürilere projelerini anlatıyorlar. Masalardaki maçlar ise görev bazlı olarak ilerliyor. 18 görevi yapmak için masada robotlarıyla çalışma yapıyorlar. Turnuvalarımız karnaval havasında oluyor. O yüzden pit alanında çocukları özel kostümlerle göreceksiniz. Onların keyif almaları arkadaşlık kurmaları bizim için çok önemli.”

Yarışmayı kazanacak 8 takım uluslararası turnuvalara katılacak.

Turnuva, 11 Mart’ta yapılacak yarışmalarla sona erecek.

TRT HABER 10.03.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here