Yapay zeka, yemekte kedinizi pişirebilir!

2

‘Yapay Zeka’nın Babası’ olarak görülen ve TED Talks konuşmacıları arasında en çok izlenen 6’ncı kişi olan yapay zeka fikir önderi Profesör Stuart J. Russell, Turkcell Teknoloji Zirvesi için İstanbul’a geldi. Russell,5 yıl sonra yapay zekâlı robotların sokakta aramızda dolaşacağını iddia etti.

Dijital operatör hedefiyle yoluna devam eden Turkcell’in marka etkinliği haline gelen Teknoloji Zirvesi bu yıl 9’uncu kez Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. ‘Türkiye, Bugün. Şimdi’ mottosuyla, “Türkiye Yapar” ve “İnsan İçin Teknoloji” ana temasıyla düzenlenen kapsamlı teknoloji etkinliği, gün boyunca 30’dan fazla oturumda yerli ve yabancı 100’e yakın fikir önderini ağırladı. Bu yıl 2 gün boyunca 35 bin ziyaretçi ve 10 bin davetli katılımına ulaşacak olan Teknoloji Zirvesi’ne akıllı bağlantılar ve yapay zeka damga vurdu.

Yapay zeka asistanlarının hiper bağlantılara ihtiyacı olacağını belirten GSMA Genel Direktörü Mats Granryd, akıllı bağlantı çağına gelindiğini dile getirdi. Granryd, Yapay Zeka’ya dayalı sesli asistanların giderek daha da popülerleştirdiğini ve yakın zamanda bu yapay zekaları bir hoparlörden daha çok bir robot olarak karşımızda çıkacağını kaydetti. 2028’de 1.8 milyar kişinin sanal asistan kullanacağını ifade eden Granryd, robotların insan hayatında her alana dokunacağını kaydetti.

Yapay Zeka’nın Babası olarak görülen ve TED Talks konuşmacıları arasında en çok izlenen 6’ncı kişi olan yapay zeka fikir önderi Profesör Stuart J. Russell, yapay zekanın insanları nasıl daha iyi insanlar yapabilir başlıklı konuşmasında yapay zekaya dair öngörülerini paylaştı.

İnsana önemli bir değer katacak

Russell, 5 yıl sonra yapay zekâlı robotların sokakta aramızda dolaşacağını belirterek, “Çamaşır yıkayacaklar, tarlada ekin biçecekler, size yemek pişirecekler. Fakat akşam yemeği olarak kedinizi fırına atabilirler” dedi. Bugün gelinen noktada makina öğrenmesinden derin öğrenmeye doğru geçişle yapay zekanın insanlığı tehdit ettiği teorilere cevap veren Russell, “Şu anda, insanlar gibi duygulara sahip değil. İleride, insanların yaşadığı dünyanın sonunu getirmemesi için, onlardan ne istiyorsak ona göre programlamalıyız. Yapay zekaya doğru seçimleri yapmasını öğretmeliyiz. Örneğin siz evde yokken çocuğunuza yemek yapmakla görevli olan yapay zekanız buzdolabında yemek yapacak bir şey bulamayınca, yemeği evcil hayvanınız olan kedinizi kullanabilir. Çünkü o anda çocuğunuzu doyurmaya odaklandı ve kediniz bu hedefini yerine getirmekten daha değerli gelmeyebilir. Bu onun sonunu getirir” diye konuştu.

Russell, yapay zeka teknolojisinin insan ırkına önemli bir değer katacağını düşündüğünü söyleyerek şunları anlattı: “Yapay zekâ ile herkesin yaşam standardını çok üst seviyeye çıkarmak mümkün olacak. GSYH’ya baktığınızda 5-10 kat artacak, 10 milyon trilyon dolar net değer anlamına gelecek. İnsanların peşinde olduğu şey de bu.”

Yapay zeka asistanını müjdeledi

Dijital şova ev sahipliği yapan zirvede konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, ‘10’uncu genel müdür yardımcım’ diye tanıttığı Alexa’nın da yakında çok daha ileri bir versiyonunun, Türkçe konuşan yapay zekânın geleceğini müjdeledi. Terzioğlu, “Gelecek yıl Türkçe konuşan yerli ve milli yapay zekâ şovu yapacağız“ dedi.

Kişisel bilgileri satana sıkı önlem geliyor

Teknoloji Zirvesi’nin açılışına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan “Bu yıl, kamuda siber güvenlik alanında detaylı ve geniş kapsamlı tedbir kontrol ve denetim mekanizmalarını oluşturuyoruz. Bugün, şimdi, geleceğe ilişkin hedeflerimiz öngörülerimiz var ama bugün için yapılması gerekenleri de başkalarından beklemeden yapmak durumundayız” dedi. Günümüz petrolünün teknoloji olduğunu dile getiren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: “İhracatımızdaki yüksek teknolojili ürünlerin payını istikrarlı şekilde artıracağız. Türkiye’nin otomobilde kendi markası ile büyük oyuncu olmak için yola çıkmasının bu inanç ve potansiyelle başarıldı. Bundan sonra da yapay zekânın Einstein’larını el üstünde tutacağız. Anadolu’da binlerce küçük Einstein, binlerce küçük Aziz Sancar var. Bu çocuklarımızı yapay zekâ, yazılım, kodlama, algoritma ile tanıştıracağız. Bilişim devriminin zorunlu kıldığı insan kaynağını yetiştirmek için tüm kaynaklarımızı seferber edeceğiz” diye konuştu. Bilgi ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan büyük verinin yurtdışına çıkarılmamasını sağlamak ve ülkemizi veri merkezi haline getirmeye odaklandıklarını belirtti

 

DÜNYA 05.04.2018

2 YORUMLAR

  1. Yapay zekalara ahlaki bilgileri öğretmenin yollarını öncelikle araştırmak gerekir. Her şeyden önce ahlaki olup olmadığını bilmediği konularda yeterli bilgiye ulaştığına emin olmadan o konuda işlem yapmasının yanlış olduğu
    bilgisi bulunmalıdır. Bu konudaki geliştirmeler yapay zeka konusundaki güveni artıracaktır.

  2. Canlılarda içgüdü benzeri doğuştan sabit sistemler vardır. Yapay zekaların hatalar yapmasını önleyen sabit ve değiştirilemez yazılımlarla kontrol sistemi oluşturulabilir. Bu sisteme uyumlu çalışıp çalışmadığını kontrol eden
    ve aykırı hareketlerde yapay zekayı frenleyebilen ayrı bir sistem de geliştirilmelidir. Bu ilave sistemler olmadan
    yapay zeka tehlikeli olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here