Dünyanın en büyük uçağı uçuşa hazır

0

Kanat açıklığının ortalama bir futbol sahasından büyük olması sebebiyle, dünyanın en büyük uçağı olma ünvanına sahip Stratolaunch, uçuşa hazır.

Microsoft’un kurucu ortaklarından olan 65 yaşındaki Paul Allen, 2011 yılında dünyanın en büyük uçağını yapmak için girişimlerde bulunmuştu. Geçen sürenin ardından, 117 metre kanat genişliği ve 15 metre kuyruk uzunluğuna sahip 6 motorlu kocaman bir uçak meydana geldi.

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki dünyanın en kuru çöllerinden olma özelliğine sahip Mojave Çölü’nde yer alan hangarda 300 milyon dolar maliyet ile üretildi.

Uçağın boş ağırlığı 250, maksimum kalkış ağırlığı ise 650 ton. Stratolaunch’ın üzerinde 6 tane “Göklerin Kraliçesi” lakaplı Boeing 747 motoru görev yapıyor. 28 teker üzerinde duran uçağın maksimum hızı 850 km. Uçağın ilk uçuş testine yaz aylarında başlanacağı bilgisi verildi.

Askeri ve teknolojik görevlerde kullanılmak üzere havalanacak olan Stratolaunch, belirli bir irtifaya ulaştığında uzaya uyduları taşıyacak roketlerin fırlatılmasında kullanılacak.


YENİ ŞAFAK 19.04.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here