Microsoft geleceğin bilim kadınlarını arıyor

0

Toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler getirmeye istek duyan liseli kız öğrenciler, yaratıcı fikirleriyle “Kızlarla Kodluyoruz Ideathonu” adlı fikir maratonuna katılıyor. Microsoft Türkiye ve Kodluyoruz Derneği iş birliğiyle düzenlenen Ideathon’da seçilen takım, fikirlerini hayata geçirmek üzere Kaş’ta bir haftalık yaz kampına katılma ve kodlama eğitimi alma imkânı kazanacak.

Dijital dönüşümü etkin gerçekleştirmek için ürün ve hizmetlerini herkesin kullanabileceği şekilde sunmanın yanında, ekonomik ve sosyal anlamda Türkiye’nin yerel değerlerini güçlendirme hedefiyle faaliyetlerini dürdüren Microsoft Türkiye ve teknoloji okuryazarlığını artıracak, istihdam açığına çözüm olacak çalışmalar yürüten Kodluyoruz Derneği, öncü bir projeye imza atıyor. “Kızlarla Kodluyoruz Ideathonu” adıyla düzenlene fikir maratonu, geleceğin bilim kadını olmak isteyen 14-17 yaş arası kız öğrencileri fikir üretmek üzere bir araya getiriyor.

Microsoft Türkiye Genel Merkezinde 26 Haziran’da gerçekleşecek etkinlikte, kız öğrenciler 4-5 kişilik takımlar halinde çalışarak belirlenen toplumsal sorunlar için teknolojik çözüm önerilerini sunacak. Kazanan takım fikirlerini hayata geçirmek üzere Kaş’ta bir haftalık yaz kampına katılma ve kodlama eğitimi alma imkânı kazanacak. Bilişim sektöründe cinsiyet eşitliğini sağlamak ve kadın çalışan görünürlüğünü artırmak için genç kızların öğrencilik yaşlarından itibaren teknolojiyle ilgili alanlara katılımını destekleyen Ideathon’un son başvuru tarihi 24 Haziran.

Kadınlar teknolojide yeterince temsil edilmiyor

Microsoft’un hizmet ettiği ülke değerlerinden birini kadınlar oluşturuyor. Microsoft Türkiye, teknolojide kadınların neler başarabildiğini tüm dünyaya gösterme hedefiyle 3 yıldır ‘’Teknolojinin Kadın Liderleri’’ yarışmasını düzenliyor; kadınların Türkiye’de teknolojide daha fazla söz sahibi olmasına katkılar sunuyor. World Economic Forum’un her yıl yayımladığı Küresel Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde, Türkiye 144 ülke içinde 130’uncu sırada yer alıyor. Türkiye’deki Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinin %15i, tüm mühendislik fakültelerin ise %30’u kız öğrencilerden oluşuyor.

Nasıl bir maraton?

o    26 Haziran’da gerçekleşecek etkinlikte kız öğrenciler 4-5 kişilik takımlar halinde, belirlenen toplumsal sorunlara teknolojiyi kullanarak geliştirdikleri çözüm önerilerini ortaya koyacaklar.

o    Kazanan takım, fikirlerini hayata geçirmek üzere Kaş’ta bir haftalık yaz kampına katılma ve kodlama eğitimi alma imkanı kazanacak.

14-17 yaş arası kız öğrencilerin katılımına açık olan etkinliğin son başvuru tarihi 24 Haziran.

Hemen başvurun!

Katılımcıların kodlama bilmesine gerek olmayan gerçek bir fikir maratonu

Kız öğrencilerin bilişim alanına katılımını teşvik etmek amacıyla gerçekleşen etkinlik, çeşitli toplumsal konulara dijital çözüm bulmak üzere temellendirilmiş farklı bir fikir maratonu.

İki oturumdan oluşacak fikir maratonunun ilk oturumunda katılımcılar bir fikrin nasıl geliştirileceği ve sunulacağı hakkında kısa bir eğitim alacaklar ve çeşitli toplumsal problemlere dair bilgi edinecekler.

İkinci oturumda ise bu problemlere karşı teknoloji odaklı çözümler geliştirmeye çalışacaklar. Bunu yaparken gönüllü mentorların da desteğini alacaklar.

Oturum sonunda her takım kendi fikrini jüriye sunacak. Kazanan takım Temmuz ayında Düşler Akademisi Kaş tesislerinde bir hafta boyunca mentorlar eşliğinde fikirleri üzerinde daha detaylı çalışacak ve temel yazılım eğitimi alacak. Ayrıca Düşler Akademisi tesislerinde kamp, yüzme, binicilik gibi faaliyetleri de deneyimleme şansına sahip olacak.

Herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeyen etkinlikte katılımcıların tek ihtiyacı bol bol merak ve yaratıcı fikirleri!  Soruların için info@kodluyoruz.org e-posta adresine mail atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here