Türkiye’nin ürettiği İkmal Gemisi, Pakistan Deniz Kuvvetlerine Teslim Edildi

0

lk sac kesimi 27 Kasım 2013’te gerçekleştirilen ikmal gemisi, düzenlenen teslim töreniyle Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Türk savunma sanayisinin tek kalemdeki en büyük ihracat projelerinden biri olan Pakistan İkmal Gemisi, Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi. STM’nin ana yükleniciliğinde tasarımıyla sınıfında bir ilk olan geminin inşa sürecinde 20’den fazla Türk şirketi ihracat yapma olanağı buldu. Proje sonunda Pakistan Deniz Kuvvetleri tarihinin en büyük ve modern gemilerinden biri ortaya çıktı.

Türk savunma sanayisinin tek kalemdeki en büyük ihracat projelerinden biri olan Pakistan İkmal Gemisi, Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi.

İkmal Gemisi için Karaçi’deki Pakistan Deniz Kuvvetleri Tersanesi’nde düzenlenen teslim törenine Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kaya, STM Genel Müdürü Murat İkinci, STM Karaçi Müdürü Halil Baş ile iki ülkenin askeri yetkilileri katıldı.

Alvi, törende yaptığı konuşmada, geminin Pakistan’da bugüne kadar yapılan en büyük askeri gemi olduğunu söyledi.

Kardeş ülke Pakistan ve Türkiye arasında giderek daha da güçlenen iş birliğine dikkati çeken Alvi, bu kapsamda Türkiye’ye ve STM’ye teşekkür etti.

Alvi, iki ülke arasındaki iş birliğinin MİLGEM Projesi ile daha da sağlam temele oturacağını kaydetti.

Pakistan İkmal Gemisi Projesi, 22 Ocak 2013’te girilen rekabet sonucu kazanılarak sözleşmeye bağlandı. Proje, Türk savunma sanayisinde tek kalemde yapılan en büyük ihracat projeleri arasına girdi.

19 AĞUSTOS 2016’DA DENİZE İNDİRİLDİ

İlk sac kesimi 27 Kasım 2013’te gerçekleştirilen gemi, 19 Ağustos 2016’da dönemin Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in katıldığı törenle denize indirildi.

STM’nin ana yüklenici olarak görev yaptığı projede, geminin tasarımı Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin harekat ihtiyaçlarına istinaden gerçekleştirildi. Tasarımıyla sınıfında bir ilk olan İkmal Gemisi’nin dizayn faaliyetleri Türkiye’de yürütüldü. Gemi, Pakistan’a gönderilen teknik veri ve malzeme paketleriyle Karaçi Tersanesi’nde ve tersanenin iş gücüyle yapıldı.

Askeri gemi inşası konusunda Pakistan ile Türkiye arasında bir ilk olan proje, savunma ve gemi inşa sanayi alanında örnek ve özgün bir iş birliği olarak dikkati çekiyor.

STM, Pakistan İkmal Gemisi Projesi kapsamında, dizayn hizmetleri ve malzeme paketi tedarikinin yanı sıra Karaçi Tersanesi ve Pakistan Deniz Kuvvetleri personeline eğitim ve teknik destek ile entegre lojistik destek hizmetleri de verdi.

20’DEN FAZLA TÜRK FİRMASI GÖREV ALDI

Son dönemde askeri gemi inşası alanında önemli atılım yapan Türk gemi inşa sanayisi, söz konusu projeyle birlikte tasarım ve mühendislik hizmetinin yanı sıra bu alandaki yan sanayi ürünlerinin ihracatını da gerçekleştirdi. Projede, 20’den fazla Türk firması görev aldı. Proje sonunda da Pakistan Deniz Kuvvetleri tarihinin en büyük ve modern gemilerinden biri ortaya çıktı.

İkmal sistemiyle donatılan gemi, Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin diğer gemilerine denizde intikal esnasında yakıt/su ve malzeme transferi yapacak.

Azami sürati 20 deniz mili olan PNFT’nin boyu 158 metre, genişliği 22 metre, tonajı ise 15 bin 600 tonu buluyor. PNFT, ayrıca gece ve gündüz helikopter harekatı yapma kabiliyetine sahip bulunuyor.

Pakistan Deniz Kuvvetleri tarafından gemiye “PNS MOAWIN” ismi verildi.

STM, DENİZİN ALTINDA DA İDDİALI  

STM, başarıyla tamamladığı bu projenin yanı sıra Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne ait Agosta 90B sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonuna yönelik projede de ana yüklenici olarak seçilmişti.

Şirket, 2016’da imzalanan sözleşmeyle Türkiye’de ilk kez denizaltı modernizasyon tasarımı ve mühendislik hizmetinin ihracatını gerçekleştiriyor.

Bu proje de İkmal Gemisi’nde olduğu gibi Türk savunma sanayisinde faaliyet gösteren birçok firmaya ihracat kapısı açtı.

Denizaltıların modernizasyon sonrası teslimlerinin 2020 ve 2021 yıllarında yapılması planlanıyor.

https://www.denizhaber.com.tr/  16.10.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here