Aziz Sancar’ın Kendi Kaleminden Hayatı ve Bilimi

0

The Nobel Foundation tarafından yayımlanan “Aziz Sancar’ın Kendi Kaleminden Hayatı ve Bilimi” adlı eser Türkçe olarak TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları arasında yerini aldı.

Toplumu bilimle tanıştırmak, bilim ve teknoloji kültürünün gelişmesinde öncü rol oynamak amacıyla 1993 yılından beri popüler bilim kitapları yayımlayan TÜBİTAK, okul öncesi, çocuk ve gençlik, başvuru ve yetişkin alanlarında 916 adet kitap ve toplamda 19 milyon baskı adediyle Türkiye’nin büyük yayınevleri arasında yer almaktadır. Bu yıl 25. yılını tamamlayan TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları, okurlardan gördüğü ilgiyle büyümeye ve her yaştan okura hitap ederek toplumun bilimsel gelişimine katkıda bulunmaya devam etmektedir.

8 Eylül 1946`da Mardin-Savur`da Sancar ailesinin yedinci çocuğu doğdu. Adını Aziz koydular. Kasabasından erken yaşta ayrılıp “okumaya” giden Aziz, yıllar sonra doğduğu yere genç bir hekim olarak geri döndü. Orada geçen gençlik yıllarını hayatının en güzel dönemi olarak hatırlasa da onun aklı fikri bilim yapmaktaydı. 26 yaşında Amerika`ya gitti ve kısa süreli ayrılışlar dışında hep orada kaldı.

Bilimsel hayatı iki soruya yanıt aramakla geçti: “DNA molekülü nasıl tamir edilir?” ve “Biyolojik saat nasıl çalışır?” DNA hasarının tamiri konusunda genç yaşında, ders kitaplarına geçen keşifler yaptı ve bu keşifleriyle 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü`ne layık görüldü. Olgunluk dönemine denk gelen, biyolojik saatle ilgili keşifleri de aynı değerdedir. Sancar, iki farklı bilimsel alanda yapmış olduğu olağanüstü katkılarıyla gerçekten sıra dışı bir bilim insanı özelliği taşır.

Nobel kayıtlarına Türk-Amerikalı bilim insanı olarak geçen, böylece bilim alanında ilk Nobel alan Türk olan Aziz Sancar`ın İngilizce olarak yazdığı bu kitap, Türkçeye yakın arkadaşı moleküler biyolog Mehmet Öztürk tarafından çevrilmiştir. Sancar, Türkçe çeviriye yoğun destek vermiş, metni gözden geçirmiş ve onaylamıştır. Kitabın ilk bölümü tüm okurlara hitap etmektedir. İkinci bölüm ise Sancar`ın bilimsel keşiflerinin mahiyetini merak edenler, lise ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, tıp ve yaşam bilimleri alanında uzmanlaşmış okurlar için bir başvuru kaynağı niteliğindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here