Robotlar Türkiye’de FIRST Robotics’de yarışıyor!

0

Robotlar Türkiye’de yarışıyor! FIRST Robotics Competition, 28. sezonunda 33 ülkeden 95.000’i aşkın öğrenciyle 6 farklı ülkede gerçekleşecek. 

Fikret Yüksel Vakfı, lise öğrencilerine yönelik uluslararası FIRST Robotik Yarışmasını bu yıl 2-4 Mart 2019 tarihinde İstanbul Regional, 5-7 Mart 2019 Bosphorus Regional adı altında Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda düzenliyor.

FIRST Robotics Competition,  28. Sezonunda 33 ülkeden 95.000’i aşkın öğrencinin katılımı ile 6 ülkede gerçekleşecek.

2-4 Mart 2019’da Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda düzenlenecek İstanbul Regional’da Afganistan, Brezilya, İsviçre, Polonya ve Türkiye’den 36 lise takımı yer alırken, 5-7 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikte, Bosphorus turnuvasında Libya, Polonya, Ukrayna, Türkiye’den 32 takım yer alacak.

2019 sezonunda lise öğrencileri ‘Derin Uzay’ temasına uygun robotları ile kıyasıya yarışacak. 

FIRST Robotics Competition, lise çağındaki gençlerin takım ruhunu, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak, birlikte kazanmayı benimsetmektir. Öğrencilerden, belirlenen oyun ve kurallar dâhilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturması bekleniyor.

Robot performansının yanı sıra teknik birikimleri ve topluma kazandırdıkları değerler ile incelenen takımlar bu kriterler çerçevesinde farklı sektörlerden alanında uzman jürilerin değerlendirmesi sonucu ödüllendirilecek.Turnuvanın kazananları 17-20 Nisan 2019  tarihlerinde Houston’da düzenlenecek Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanacak.

Etkinliğin tamamı sponsor ve gönüllü desteği ile yürütülüyor. Her etkinliğin en az yaklaşık 160 gönüllü ile yürütüldüğünü belirtenFikret Yüksel Vakfı Türkiye Temsilcisi Ayşe Selçok ‘2018 sezonunda sponsorların desteği ile Türkiye’deki takım sayısında yüzde elli artış oldu, Yaklaşık 800 firmanın desteklediği toplam 81 Türk takımı turnuva hazırlıklarını tamamladı. Eğitim kurumlarımıza destek olan tüm sponsorlara teşekkür ederiz’ dedi.

İletişim için;

Özgem Elif Acar

Aydan Öksüz

basin@fikretyukselfoundation.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here