Fizik Olimpiyat Takımı Avrupa şampiyonu oldu

0

Türkiye’nin Fizik Olimpiyat Takımı, 35 ülkenin katılımıyla düzenlenen Avrupa Fizik Olimpiyatları’nda üç altın ve iki gümüş madalya kazanarak Avrupa birincisi oldu.

TÜBİTAK’ın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Türk takımı, her yıl gerçekleştirilen olimpiyatlara, elde ettiği rekor başarıyla damga vurdu. Fizik Olimpiyat Takımı, Letonya’nın başkenti Riga’da 31 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde yapılan ve 35 ülkenin katıldığı organizasyonda üç altın ve iki gümüş madalyayla Avrupa birincisi oldu.

Türkiye’yi temsil eden Yunus Emre Parmaksız, Alkın Kaz ve Abdurrahman Hadi Ertürk altın madalya, Kutay Akın ve Bayram Alp Şahin gümüş madalya kazandı. Böylece Türk takımı, Avrupa Fizik Olimpiyatları’nda toplamda elde ettiği 136.5 puanla birinci sıraya yerleşti. Türkiye’yi, 117.8 puanla Estonya, 112.3 puanla Slovenya, 107.4 puanla Bulgaristan, 106.9 puanla Singapur izledi.

BAKAN VARANK’TAN KUTLAMA MESAJI


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Fizik Olimpiyat Takımı’nı Twitter hesabından yaptığı paylaşımla kutladı. Bakan Varank, “Bizlere bu başarı ve gururu yaşatan öğrencilerimize müteşekkiriz. Türkiye’nin bilimsel ve teknolojik tabanlı işlerdeki müthiş potansiyelini bilim aşığı gençlerimizle hayata geçireceğiz. #MilliTeknolojiHamlesi” dedi.

TEMMUZDA ULUSLARARASI FİZİK OLİMPİYATLARI’NDA YARIŞACAKLAR


Avrupa Fizik Olimpiyatı, her yıl başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından lise öğrencilerinin katılımıyla düzenleniyor. Yarışma, deneysel ve teorik sınavlar olmak üzere iki turdan oluşuyor. Türkiye’yi temsil eden öğrenciler, TÜBİTAK Olimpiyat Takımı eğitmenleriyle olimpiyat finallerine hazırlanıyor. Avrupa Fizik Olimpiyatları’nda başarı elde eden öğrenciler, 7-15 Temmuz’da İsrail’de gerçekleştirilecek Uluslararası Fizik Olimpiyatları’nda da Türkiye’yi temsil edecek.

HÜRRİYET 06.06.2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here