2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi açıklandı

0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni açıkladı. Bakan Varank açıklamalarını MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi’nde katıldığı bir törende gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi’nde Yerli Tünel Açma Makinesi Faaliyete Geçme Töreni’ne katıldı. Törende bir de açıklama yapan Bakan, Türkiye’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni açıkladı.

Varank, “Büyük ve güçlü Türkiye hedefine giden yol haritamızı, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi açıklıyoruz.” dedi.


Son 10 yılda ortalama yüzde 16,5 olan milli gelirde imalat sanayinin payını, 2023’te yüzde 21’e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Varank, “Sanayide çalışan işçi başına katma değeri 35 bin dolara ve imalat sanayi ihracatını da 210 milyar dolara yükseltmek istiyoruz.” diye konuştu.


“Ar-Ge alanında insan kaynağını 300 bin kişiye çıkaracağız”
Bakan Varank: “Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payını yüzde 1,8’e, bu alanda insan kaynağını 300 bin kişiye, araştırmacıyı da 200 bin kişiye çıkaracağız.” diye konuştu.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “2023’e kadar ülkemizde teknoloji tabanlı işlere yapılan yıllık yatırımların büyüklüğünün 5 milyar liraya ulaşmasını amaçlıyoruz.” ifadesini kullandı.

5 ana bileşen ve 23 alt politika

Bakan Varank, hedeflere ulaşma noktasında sanayi stratejisinde 5 ana bileşen ve 23 alt politika belirlediklerine dikkati çekti. Bakan Varank’ın açıkladığı sanayi stratejisinde yer alan ana bileşenler; Yüksek Teknoloji ve İnovasyon, Dijital Dönüşüm ve Sanayi Hamlesi, Girişimcilik, Beşeri sermaye ve Altyapı olarak sıralandı.

Bakan Varank’ın gerçekleştirdiği açıklamalardan satır başları ise şöyle:

·         -Son 10 yılda ortalama yüzde 16,5 olan milli gelirde imalat sanayinin payını, 2023’te yüzde 21’e çıkarmayı hedefliyoruz. 

·         -Sanayide çalışan işçi başına katma değeri 35 bin dolara ve imalat sanayi ihracatını da 210 milyar dolara yükseltmek istiyoruz. 

·         -Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payını yüzde 1,8’e, bu alanda insan kaynağını 300 bin kişiye, araştırmacıyı da 200 bin kişiye çıkaracağız. 

·         -2023’e kadar ülkemizde teknoloji tabanlı işlere yapılan yıllık yatırımların büyüklüğünün 5 milyar liraya ulaşmasını amaçlıyoruz. 

·         -Türkiye’nin yıkıcı teknoloji alanlarında, küresel ölçekte marka olacak en az 23 akıllı ürün çıkarmasını hedefliyoruz. 

·         -Ülkemizden de ‘unicornlar’ çıksın, bunlara da ‘Turcorn’ denilsin istiyoruz. 2023’e kadar en az 10 Turcorn hedefimiz var. 

·         -Hedeflerimize ulaşmak için sanayi stratejimizde 5 ana bileşen ve 23 alt politika belirledik. 

·         -Kimya, ilaç, ulaşım araçları, makine, bilgisayar, elektronik, optik, elektrikli teçhizat sektöründeki stratejik malzeme üretimini teşvik edeceğiz.

·         -Yatırımlar, stratejik yatırım teşviklerinden faydalanacak, yatırım tutarı 50 milyon lirayı aşarsa proje bazlı teşvik sistemi devreye girecek.

·         -Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programında odak sektörlerdeki öncelikli ürünleri destekleyeceğiz. Alıcı ve üreticiyi teşvik edeceğiz. 

·         -Yüksek teknoloji ve inovasyon alanı altı temel politikadan oluştu. İlk olarak teknolojik yetkinlik ve sektörel yol haritalarını belirleyeceğiz.

·         -Kimya, ilaç, ulaşım araçları, makine, bilgisayar, elektronik, optik, elektrikli teçhizat sektöründeki stratejik malzeme üretimini teşvik edeceğiz. 

Yapay Zeka Enstitüsü kurulacak

·         -Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Merkezleri kuruyoruz. Yönetişim modeli, kamu ve özel sektör, uluslararası iş birliklerini kapsayacak. 

·         -Girişimcilik ekosisteminde yer alan tüm paydaşların faydalanması için Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu ve internet sitesini kuruyoruz. 

·         -Veri analitiği ve okur-yazarlığı eğitimlerinde seferberlik başlatıyoruz. Yetkinliği gösteren ‘dijital rozet’ uygulamasını başlatıyoruz. 

·         -Ülke olarak sahip olduğumuz büyük verinin ekonomik değere dönüşmesi için Yapay Zeka Enstitüsü kuruyoruz, hazırlıklarımız tamam. 

Bakan Varank’ın açıklamalarına göre önümüzdeki dönemde katma değeri yüksek olan alanlarda çalışmaların yoğunlaşması bekleniyor. Bu çalışmaların sonucunda da dışa bağımlılığın azalması ve rekabet gücü yüksek bir Türkiye hedefleniyor.

WEB TEKNO 18.09.2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here