Sürücüsüz araç teknolojisinde yerli sistem

0

Otonom veya yarı otonom yani sürücüye ihtiyaç duymayan otomobiller. Bu alandaki çalışmalara Türkiye’den de bir rakip geldi. Milli olarak geliştirilen yarı otonom sürüş sisteminin İstanbul’daki saha testine TRT Haber eşlik etti.

Sürücüsüz araç teknolojisinde atılan adımlar sıklaşıyor.

Yapay zeka ile çalışan, geliştirilen yazılım ile kendi kendini kontrol edebilen otonom sistemler sürücüye ihtiyaç duymadan yolda direksiyon hakimiyetini sağlayabiliyor.

Bu konuda dünya devi firmaların rekabetine Türkiye de ortak oldu.

İstanbul ve Londra merkezli çalışan yerli bir firma olan Eatron Technologies Ltd Türkiye’de ilk defa yarı otonom sürüşü trafikte test etti.

Firma hem batarya Yönetim Yazılımımızı (BMStar) hem de Seviye 2+ Otonom Sürüş Sistemimizi (L2Star) geliştirmeye devam ediyor.

Yarı otonom sistemde araçtaki yazılım hem direksiyonu hem freni hem de gazı kontrol ediyor. Ama sürücü sürekli olarak yolu gözlemliyor. Herhangi bir ikaz olursa sürücü tekrar kontrolü geri alıyor.

Firmanın İTÜ AR-GE merkezinde, 20 kişilik mühendis ekibi tarafından geliştirilen sistemin test sürüşüne TRT Haber ekibi de eşlik etti.

Firma yabancı rakiplerine karşı en büyük üstünlüklerinin, sistemin geliştirildiği şehir (İstanbul) olduğunu düşünüyor.

Sistem herhangi bir markaya entegre edilebiliyor. Sistemin seri üretimi ve ihracı için görüşmeler sürüyor. Bu aşamadan sonraki hedef tam otonom sürüş. 

TRT HABER 19.11.2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here