Türkiye’de internetin öncüsü Mustafa Akgül Ankara’da anılacak

0

Türkiye internetin yaygınlaşmasına öncülük eden önemli isimlerden olan Doç. Dr. Mustafa Akgül ölümünün 2. yıldönümünde Ankara’da anılacak. 

13 Aralık 2017’de hayatını kaybeden Doç. Dr. Mustafa Akgül ölümünün 2. yıldönümünde Ankara’da anılacak. Anma etkinliği 14 Aralık 2019 Cumartesi günü 13.00’te kabir ziyaretiyle başlayacak.

Ankara Karşıyaka Mezarlığı’ndaki anma etkinliğinin ardından saat 14.00’te Ankara İnşaat Mühendisleri Odası Rüştü Özal Salonu’nda ‘Mustafa Akgül Anısına’ adlı bir panel düzenlenecek.

Programlarla ilgili bir duyuru yayınlayan Linux Kullanıcıları Derneği, anma etkinliğine Mustafa Akgül’ün tüm sevenleri ile özgür yazılım topluluğunun katılımını beklediklerini ifade etti. Mustafa Akgül, Linux Kullanıcıları Derneği’nin kurucularından ve onursal başkanıydı.

Etkinliği düzenleyen sivil toplum kuruluşları şunlar: Alternatif Bilişim Derneği, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri (CTIS) Bölümü, TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Linux Kullanıcıları Derneği, İnternet Teknolojileri Derneği, İnternet Derneği (Internet Society Turkey Chapter), nic.tr, Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği.

Mustafa Akgül kimdir?

10 Mayıs 1948 tarihinde doğdu, 1970’te ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden, 1974 yılında ODTÜ Matematik Bölümünden mezun oldu, 1981’de Waterloo University’den (Kanada) Kombinatorik ve Optimizasyon üzerine doktora derecesini aldı.

ABD’de Delaware ve North Carolina State üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 1987’den itibaren Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Yurt dışında iken internet ile tanışıp kullanan Akgül, 12 Nisan 1993’te Türkiye internete bağlandıktan sonra ülkede internetin yaygınlaşmasına öncülük etti.

İnternet konusunda basılı ilk Türkçe yayınlardan olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”‘ adlı kitabı 1995 yılında yayımladı.

İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, TOBB Sektör Kurulu ve Türkiye Bilişim Derneği yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Türkiye’de “İnternet Haftası” adıyla 1998 yılınan beri düzenlenen ve mottosu “İnternet Yaşamdır” olan internet kutlamalarını gerçekleştiren ekibi yönetti.

2000 yılında Linux Kullanıcıları Derneği’nin kurulmasının ardından ilk sekiz yılında yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüttü.

Derneğin Özgür Yazılım ve Linux Günleri (Şenliği), Akademik Bilişim Öncesi Kurslar, Linux Yaz Kampı etkinliklerinin öncüsü ve destekleyicisi oldu.

Düzenlediği birçok etkinlik, eğitim, seminer ve konferans veyayımladığı yazılar, e-posta listeleriyle Türkiye’de internet ve teknoloji kültürünün gelişmesi, özgür yazılım felsefesinin yaygınlaşması konularında öncülük etmiştir.

İnternet konusunda basılı ilk Türkçe yayınlardan olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları” (1995) adlı kitabın yazarıdır. “Açık kaynağın Türkiye’deki babası” ve “Türkiye’de internetin babası” olarak anılır.

13 Aralık 2017’de hayatını kaybetti.

www-technologic-com-tr. 10.12.2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here