Yavru Vatan Kıbrıs’ın Elektrikli Modeli hazır

0

2016 yılında tanıtımı yapılarak prototip üretimi tamamlanan GÜNSEL’in ilk modelinin tanıtımı 20 Şubat’ta yapılacak. Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’in projesi olan ve başkanlık ettiği ARGE çalışmalarının sonucu tasarımından mühendisliğine kadar yerli kaynaklar ile üretilen GÜNSEL B9’un, 20 Şubat 2020 Perşembe günü, saat 19.00’da, Elexus Otel’de düzenlenecek organizasyonla tanıtımı yapılacağı bildirildi. 

Seri Üretim 2021’de


109 mühendisin 1,2 milyon saat emek vererek, birçoğu kendi mühendis kadroları tarafından geliştirilen 10 binin üzerinde parçanın bir araya gelmesiyle oluşan B9’un seri üretimine 2021 yılında başlanması hedefleniyor. Yeni nesil, zarif ve verimli mottosuyla yola çıkılan GÜNSEL’in seri üretimi, Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde yer alan ve inşası tamamlanan otomobil fabrikasında yapılacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde oluşturulacak otomotiv sektörü ile ekonomiye büyük değer katacak olan projede, 2020 yılı içerisinde 200 araç üretilecek. 2021’de yıllık 2 bin araçla başlayacak seri üretim kapasitesinin, 2025’te yıllık 20 bin araca ulaşması planlanıyor.

Fabrika Hazır.


Tasarımdan Ar-Ge’ye, üretimden pazarlamaya kadar tüm otomotiv süreçlerini yenilikçi bir yapıyla tek bünyede toplayan ve Aralık 2016’da temelleri atılan 250 bin metrekare alana kurulu, 30 bin metrekare kapalı alana sahip GÜNSEL üretim tesisleri de tamamlandı. Fabrikanın, 2020 yılı sonuna kadar kapalı alan büyüklüğü 100 bin metrekareye ulaşacak.


Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “Tarihi bir ana şahitlik edeceğimiz bir hayali gerçekleştirmenin heyecanı içerisindeyiz…”

KKTC’de öz kaynaklarla otomobil üretme yolculuğunun büyük bir hayalle başladığını dile getiren YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Yakın Doğu ailesi ve Günsel ailesinin 41 yıllık geçmişinde bütün yatırımlarını hep KKTC için ve hep Kuzey Kıbrıs’ta yaptığını, şimdi de yoğun bir emek, yüksek inanç, azim ve arzu ile otomobil üretme hayalinin gerçeğe dönüşmesinin mutluluğu ve heyecanını taşıdıklarını söyledi.  

KKTC’de araba üretecek olmalarının gururunu yaşadıklarını dile getiren Günsel, büyük bir ekiple yıllar süren çalışmaların ardından “Günsel”in tasarımını ve üretimini yapma noktasına gelinmesinin bir devlet nişanesi olduğunu ifade etti. 

28 ülkede 800’ün üzerinde otomotiv tedarikçisi ile anlaşmalar imzaladıklarını belirten Günsel, “Ülkemizin kendi üretimi ve bir teknoloji harikası olacak arabayla halkımızın tanışması artık sadece hayal değil hayat bulmasının güzel gerçeğidir” şeklinde konuştu.

2016 yılında model, marka ve teknik özellikleri tanıtılan “GÜNSEL” Model 1’in artık yollarda olma zamanının geldiğini söyleyen Günsel, kurdukları üretim tesisleri ile de KKTC’nin bundan sonra otomobil üreten, geliştiren ve ihraç eden ülkeler arasında yer alacağını ifade etti.

Günsel, birikimleri, yaratıcılıkları ve emekleriyle “Günsel”in vücut bulmasını sağlayan mühendislerine ve çalışma ekibine teşekkür ederek, Kuzey Kıbrıs’ın sanayisine, ekonomisine, teknolojik gelişimine ve geleceği için çok şey müjdeleyen “Günsel” ile üretim tesislerinin ülkeye büyük bir güç katacağını kaydetti.

http://tehad.org/  30.01.2020


KKTC’nin ilk yerli elektrikli arabası “Günsel” tanıtıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here