ASPİLSAN Lityum İyon Pil Üretim Tesisi yükselmeye devam ediyor

0

ASPİLSAN, Türkiye’nin İlk ”Lityum İyon Silindirik Pil” Üretim Tesisini Kurarak Kritik Alanlardaki Pil İhtiyacını Karşılayacak

Türkiye’nin askeri pil ihtiyacının yerel imkanlarla karşılanması amacıyla 1981 yılından itibaren çalışmalarına devam eden ASPİLSAN Enerji A.Ş.,yeni Lityum İyon Silindirik Pil” Üretim Tesisi ile ülkemizdeki önemli bir açığı daha kapatmış olacak. ASPİLSAN uzun yıllardır Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere Türk savunma sanyiinin ihtiyaçlarına yönelik yerli ve milli çözümler üretmek üzere faaliyet gösteriyor.

ASPİLSAN’ın gerçekleştireceği yatırım ile Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu bir ürün daha yurt içinde üretebilir hale gelecek. Sadece 2016 yılı için 65 milyon dolar ithalat faturası çıkan piller artık yerli olarak üretilebilecek.

Kapalı alanı 17 bin metrekareyi bulan yeni üretim tesisinin temellerinin yıl ortasına kadar atılması hedefleniyor. Teknoloji yoğun üretim yapacak tesisin, Kasım 2020 itibarıyla kurulu hale getirilmesi ve Mart 2021’de de seri üretime geçmesi planlanıyor.

Başlangıç itibarıyla yılda yaklaşık 2 milyon adet pil üretimi planlanan tesiste, toplamda 200 kişinin istihdam edileceği düşünülüyor.

Sivil Ticari Uçaklara Akü Satılacak

ASPİLSAN, ürünlerini satış olanaklarını artırmak için de yoğun bir çaba gösteriyor.

Sivil hava araçlarına akü üretimi için 2016 yılı başında sertifikasyon çalışması başlatan şirket, bu kapsamda Avrupa Havacılık Otoritesi’ne (EASA) 3 farklı onay için başvuruda bulundu ve 2018 içerisinde Alternatif Tasarım ve Organizasyon Onayı (ADOA) ile Üretim Organizasyon Onayı (POA) aldı. Ürün testlerinin de tamamlanması ile yıl ortasına kadar ETSO Belgesi’nin alınması bekleniyor. Bu gelişmenin ardından ASPİLSAN’ın bu yıl içinde sivil ticari uçaklara Ni-Cd uçak aküsü satışlarına başlaması hedefleniyor.

https://www.defenceturk.net/ 07.02.2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here