Üniversite-Sanayi iş birliği ile uçak geliştirilecek: Very-Light Aircraft

0

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii; İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile 2 kişilik birer adet prototip uçak geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik proje yürütüyor.

VLA (Very Light Aircraft) geliştirilmesine yönelik öz kaynak İle finanse edilen Ar-Ge projesi, öğrenime devam eden ilgili mühendislik bölümü öğrencilerinin, uçak tasarımı, üretimi, montajı, yer ve uçuş testi ile sözleşme ve program yönetimi alanlarında yetiştirilmesi için başlatılmış bir projedir.

Her iki proje kapsamında da (İTÜ VLA ve ODTÜ VLA), Çok Hafif Uçak (Very Light Aircraft (VLA)) kategorisinde 2 kişilik birer adet prototip uçak geliştirilmesi ve üretilmesi hedeflenmektedir.

Uçağın tasarım faaliyetlerinin İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri tarafından, üretim, montaj, entegrasyon ve test faaliyetlerinin ise öğrencilerin katılımı ile TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından icra edilmesi planlanmaktadır.

Bu proje ile birlikte hedeflenenler,

·         Öğrencilerin tasarım faaliyetlerine eğitimleri sırasında başlaması ve tasarımlarının ürüne dönüştürülmesi ve eğitim hayatları içinde savunma ve havacılık sektöründe deneyim kazandırılması

·         İlgili mühendislik bölümü öğrencilerinin uçak tasarımı ile havacılık sektörüne özendirilmesi

·         Savunma sanayi ve havacılık sektörlerinde istihdam sağlanması amacıyla uçak tasarım alanında kalifiye mühendis yetiştirilmesi

·         TUSAŞ’ın Üniversite / Sanayi İşbirliği çalışmalarının geliştirilmesi.

·         TUSAŞ’a VLA kategorisinde kabiliyet kazandırılmasıdır.

İTUNOVA – TUSAŞ, ODTÜ TTO-TUSAŞ arasında imzalanan sözleşmelere göre tasarlanacak ve üretilecek prototip uçağın aşağıdaki gereksinimlere uyum sağlaması beklenmektedir.

TEKNİK ÖZELLİKLER
MotorTek ve pistonlu motor
Mürettebat2 Koltuklu
İniş TakımıSabit
Maksimum Kalkış Ağırlığı750 kg
Maksimum Kalkış Mesafesi450 m
Maksimum Operasyon İrtifası7500 ft 
Paralı Ağırlık Hedefi200 kg
Menzil500 km
Maksimum Seyir Hızı81 kts
Manevra Limiti+3,8 g/-1,5g

https://www.defenceturk.net/  23.02.2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here