Yarı iletken sensörlerde dışa bağımlılık bitecek!

0

Sabit yatırım tutarı 1 milyar 604 milyon lira olan savunma sanayii yatırımı, Cumhurbaşkanı Kararı’yla ‘proje bazlı devlet yardımı’ kapsamına alındı.

Savunma ve havacılık platformlarına yönelik alt sistem ve bileşenler üreten Nero Endüstri’nin, yarı iletken sensör alanında yapmaya hazırlandığı 1.6 milyar liralık yatırım, Cumhurbaşkanı Kararı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “proje bazlı teşvik” kapsamına alındı. Yapılacak yatırımla yarı iletken sensörlerde dışa bağımlılığın bitirilmesi hedefleniyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla “proje bazlı devlet yardımı” kapsamına alınan söz konusu yatırım, özellikle savunma ve havacılık sanayisinde kullanılan kızılötesi ısı ve lazer sensörleri gibi yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin imalatında kullanılacak yarı iletkenlerde Türkiye’nin dışa bağımlığını sonlandıracak.

Yatırım kapsamında kurulacak fabrikayla Türkiye bu alanda kritik teknolojilere ev sahipliği yapacak. Burada üretilecek savunma ve havacılık sanayisi açısından büyük öneme sahip yarı iletken sensörler, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) filtrasyon sistemleri, infilak bastırma sistemleri, lazer ve radar uyarı sistemleri gibi ürünlerde kullanılacak.

Bu sistemler, radar veya lazer güdümlü füzeleri tespit ederek, karşı tedbir uygulama, zırhlı araçlara yapılan roketatar saldırıları sonucunda araç içindeki patlamayı tespit edip anında söndürme, KBRN tehditlerini tespit etme gibi birçok kritik işlemi yerine getirecek. Halihazırda yurt dışından ithal edilen bu sistemlerde, Nero Endüstri’nin yatırımı sayesinde yerlilik oranı da artacak.

Bu yatırımla, yılda yaklaşık 12 milyar liralık ithalatın önüne geçilmesi ve yurt dışına yapılacak satışlarla birlikte ülke ekonomisine 20 milyar liralık ek katkıda bulunulması bekleniyor.

Ökçün: Türkiye rekabette öne çıkacak

Nero Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün Türkiye’nin dev teknoloji atağı ve yerlileştirme çalışmalarına katkı vereceklerini belirtti. Ökçün, şu değerlendirmede bulundu: “Yarı iletken sensörler, KBRN tespit sistemleri ve infilak bastırma sistemleriyle lazer ve radar uyarı sistemi seri imalat projesinin onayıyla mevcut yatırımlarımıza ilave olarak, yaklaşık 1.6 milyar liralık yüksek teknoloji yatırımı yapacağız. Projelerimizde geliştirdiğimiz yerli ve milli teknolojilerden yararlanan elektronik ve yarı iletken bileşenlerin üretimlerini, bugüne kadar kendimiz yapamıyorduk. Türkiye de büyük bir yatırım hamlesiyle rekabet edilebilirliğin önünü açacak bir tesise kavuşacak.”


DÜNYA 22.04.2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here