Milli Elektrikli Tren 29 Mayıs’ta raya inecek

0

Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) Fabrikası’nda üretilen Milli Elektrikli Tren, 29 Mayıs’ta kutlanacak İstanbul’un fethinin 567’nci yıl dönümünde raylara inecek. Tamamen yerli imkanlarla üretilen ve ASELSAN’ın da destek verdiği milli tren seti, ilk etapta 3 set olarak raylara indirilecek ve proje tamamlanana kadar 56 set daha üretilecek.

Adapazarı’nda bulunan TÜVASAŞ tarafından üretilmesine karar verilen Milli Elektrikli Tren, 29 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’dan online olarak katılım sağlaması beklenen programla raylara inecek. Milli Elektrikli Tren, İstanbul’un fethinin 567’nci yıl dönümünde demir yoluna inmiş olacak.

Tamamen yerli imkanlarla üretilen ve ASELSAN’ın da destek verdiği milli tren seti, ilk etapta 3 set olarak raylara indirilecek ve proje tamamlanana kadar 56 set daha üretilecek.

Resmi Gazete’de 4 Mart 2020’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeni kurulan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş. (TÜRASAŞ) çatısı altında toplanan TCDD iştirak şirketlerinden olan TÜVASAŞ tarafından üretilen Milli Elektrikli Tren seti için 2014 yılından itibaren çeşitli yatırımlar yapılmış ve son olarak alüminyum gövde atölyesinin kurulmasıyla imalat süreci hızlandırılmıştı.

Alüminyum gövdeli olarak üretilen ilk tren olma özelliği taşıyan ve şehirler arası seyahate uygun tasarlanan Milli Elektrik Tren, saatte 160 kilometre hıza ulaşabilen 5 araçlı setler halinde üretilecek. Engelli yolcuların da tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak verecek şekilde tasarlanan tren setinin en kısa sürede test sürüşlerinin tamamlanarak, kullanıma başlanması bekleniyor.

Teknik Özellikleri

Maksimum Hızı160 km/s
Araç GövdesiAlüminyum
Ray Açıklığı1435 mm
Aks Yükü<18 ton
Dış KapılarElektromekanik Kapı
Alın Duvar KapılarElektromekanik Kapı
BojiHer araçta Tahrikli Boji ve Tahriksiz Boji
Minimum Kurp Yarıçapı150 m.
GabariEN 15273-2 G1
Tahrik SistemiAC/AC , IGBT/IGCT
Yolcu BilgilendirmePA/ PIS , CCTV
Yolcu Sayısı322 + 2 PRM
Aydınlatma SistemiLED
İklimlendirme SistemiEN 50125-1 , T3 Sınıfı
Güç Kaynağı25kV , 50 Hz
Dış Ortam Sıcaklığı25 °C / + 45 °C
TSI UygunluğuTSI LOCErPAS – TSI PRM – TSI NOI
Tuvalet SayısıVakumlu Tip Tuvalet Sistemi 4 Standart + 1 Universal (PRM) Tuvalet
Cer PaketiOtomatik Kavrama (Tip 10) Yarı Otomatik Kavrama

YENİ ŞAFAK 26.05.2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here