Muharip insansız savaş uçağı sisteminde hedef 2023

0

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Millî Eğitim Bakanlığınca düzenlenen bir etkinlikte, üzerinde çalıştıkları Muharip İnsansız Uçak Sistemine (MİUS) dair açıklamalarda bulundu.

Etkinlik süresince Milli Teknoloji Hamlesi vurgusu yapan Selçuk Bayraktar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) çalışmaları hakkında da bilgi vererek; firmasının 2023 yılına kadar MİUS üzerinde çalışacağını ifade etti. Bayraktar’ın kullandığı yansıda MİUS platformunun bazı özellikleri dikkat çekti. Üretilen yeni nesil savaş uçaklarının son insanlı savaş uçakları olacağını ifade eden Selçuk Bayraktar, insansız savaş uçakları ile insan kaynaklı problem ve kısıtlılıkların aşılmış olacağını ifade etti.

Yansıyan görüntüler de ise MİUS hakkında bazı teknik özellikler mevcuttu. Buna göre MİUS turbofan itki sisteminden gücünü alacak olan platform 40.000 feet operasyonel irtifada, havada yaklaşık beş saat kalabilecek. SATCOM veri ağı ile menzil kısıtı olmadan görev yapabilecek olan MİUS 0,8 Mach seyir hızına sahip olacak. MİUS 1 ton mühimmat taşıma kapasitesi ile yakın hava desteği, stratejik taarruz görevleri, hava savunma sistemlerinin bastırılması/imhası görevleri ve füze taarruzu görevlerini yerine getirebilecek.

Kaynak: DefenceTurk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here