Zonguldak’ta kandaki oksijen ve nabzı ölçen oksimetre üretti

0
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), korona virüs salgını sürecinde laringoskop ve ventilatörden sonra kandaki oksijen ve nabzı aynı anda ölçen oksimetre üretti. Bu ürün ile birlikte koronavirüs gibi salgınlara karşı tedbirleri almak kolaylaşacak. Sağlık alanındaki hızlı çözümler bu tarz salgınların yavaşlamasına imkan sağlıyor.

Pandemi sürecinde Türkiye’nin her yerinden çözümler üretilirken de ürece bir katkı da Zonguldak’tan geldi. Ereğli’de bulunan Sanat Merkezi’nde oksimetre üretildi.

Kdz. Ereğli BİLSEM, korona virüsle mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına destek olmak için şimdiye dek ürettiği maske, siperlik, dezenfektan ve tıbbi görüntülemede kullanılan laringoskop aparatı ve ventilatörün ardından kandaki oksijeni ve nabzı aynı anda ölçen oksimetre üretmeyi başardı.

Cihazı açık kaynak kod ile ürettiler.

Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Taylan Çağatay Akın, oksimetrenin hem pille hem de adaptörle çalıştırılabildiğini ifade etti. Akın,

“Kızılötesi LED ile algılayıcılar sayesinde kanın ışık geçirgenliğinden yararlanarak alyuvarlarda taşınan hemoglobin miktarını ölçebilmektedir. Nabız değerlerini de ölçen cihaz, bu değerleri ekranda göstermektedir. Cihaz açık kaynak kodlu olma özelliği ile herkesin kullanımına ve geliştirmesine açıktır” dedi.

YENİ ŞAFAK 13.07.2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here