Enerji Verimliliğinde İnovatif Ürünleriyle Türk Girişimciler Aranıyor!

0

Schneider Electric, İnovasyon Zirvesi kapsamında, enerji verimliliği alanında yenilikçi ürün ve çözüm geliştiren, global pazarlara açılmayı ve girişim sermayelerine erişmeyi hedefleyen Türk girişimcilere “Solar Impulse Efficient Solution” sertifikasyon programına başvurmaları için çağrıda bulundu.

Enerji yönetiminde dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Schneider Electric, bir süre önce Solar Impulse Vakfı ile hayata geçirdiği “Solar Impulse Efficient Solution (Verimli Çözüm)” sertifikasyon programına Türkiye’den de prototip aşamasında ya da ticarileşmiş ürün ve çözümlere sahip girişimcilerin başvurmaları için çağrıda bulundu.

“Solar Impulse Efficient Solution” Programı, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma hedefleri doğrultusunda karbon nötr ekonomisine geçişte enerji verimliliğine odaklı, çevreye duyarlı ve kâr amaçlı ürünlerin sertifikalandırıldığı dünyadaki ilk program olma özelliğini taşıyor. Bu sertifikaya sahip ürün ya da şirketler, program kapsamında hükümetler ve devletler nezdinde tanınma, yeni pazarlara açılma, yeni sermaye kaynaklarına erişme ve global çapta pazarlama ve tanıtım yapma imkanlarına kavuşuyor.

Dört yıl sürecek program kapsamında sertifikalandırılan girişimler, teknik inovasyon, karlılık ve çevrenin korunması kriterleri doğrultusunda bağımsız uzmanlarca belirleniyor. Halen Schneider Electric’in bu sertifikayı almaya hak kazanmış sekiz enerji verimliliği çözümü bulunurken; dünya çapında 50’den fazla Schneider Electric uzmanı başvuru sahiplerinin süreçlerinin değerlendirilmesi süreçlerinde çalışıyor.

2 bin 600’den Fazla İş İnsanı Katıldı

Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölge Başkanı Bora Tuncer, özellikle bu zorlu dönemlerde yeni dijital teknolojileri takip eden, inovatif çözümlere açık olan şirketlerin verimli büyümede bir adım önde olduğunu gözlemlediklerini söyledi. Tuncer, kısa süre önce dijital olarak düzenledikleri İnovasyon Zirvesi’ne enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren ya da çözüm arayışında olan 2 bin 600’den fazla iş insanının katıldığını hatırlattı.

Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölge Başkanı Bora TuncerTuncer sözlerine şöyle devam etti: “Pandemi döneminde enerji verimliliği ve dijitalleşmeye bu kadar büyük bir talep olması, bu alanlardaki çözüm ihtiyacının büyüklüğünü ve zamana karşı yarışımızı çok iyi özetliyor. Schneider Electric olarak Türkiye’de iki fabrikamız, bin 500’ü aşkın çalışanımız ve 200 iş ortağımız ile birlikte yenilikçi ve teknolojik çözümlerimizle, ülkemizde endüstrinin ulusal ölçekte gelişmesinde öncü rol oynamaya devam ediyoruz.

Üretiminin yüzde 70’ini yurt dışına ihraç eden bir teknoloji firması olarak, Türk insanı için hizmet ve değer üretmekten dolayı gururluyuz. Tam da bu aşamada sürdürülebilirlik alanında önemli global inisiyatiflere imza atan bir firma olarak, bu alandaki yenilikçi girişimleri ülkemize de taşımanın önemine çok inanıyoruz. Bu amaçla Schneider Electric Vakfı’nın global ölçekte desteğiyle 2019 yılında Solar Impulse Vakfı tarafından başlatılan “Solar Impulse Efficient Solution” programını İnovasyon Zirvemizde Türkiye’de de etkin olarak hayata geçirdiğimizi duyurduk.Schneider Electric Türkiye olarak, 1000 çözüm arasına Türkiye’den de girişimci ve start-upların girmesini cesaretlendirmeyi, onlara yol göstermeyi amaçlıyoruz. Ama bunun için elimizi çabuk tutmalıyız.”

Solar Impulse Efficient Solution Sertifikasyon Kriterleri

Solar Impulse Efficient Solution sertifikasyonu almak için proje sahiplerinin nasıl başvuruda bulunabileceklerini ve kabul edilebilmeleri için hangi kriterleri yerine getirmeleri gerektiği konusunda Schneider Electric Türkiye Kanal Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan İşbitiren liderliğinde bir ekip tarafından uzman destek verilecek.

Ayrıca Schneider Electric Türkiye, bu çağrıyı sürdürülebilirlik üzerine çalışmaları olan Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, TÜSİAD, Sürdürülebilirlik Akademisi gibi iş dünyası platformlarında yineleyecek. 

‘Yarının başarılı şirketleri enerji verimliliği konusunda bugünden harekete geçilmesi gerektiğini anlayan ve çevrenin korunması ile ilgili tüm fırsatlardan faydalanan şirketlerdir. Solar Impulse Vakfı ile gerçekleştirilen bu iş birliği ile Schneider Electric, öncü tavrını bir kez daha göstermekte ve ekolojik dönüşümdeki rolünün tam olarak farkında olduğunu kanıtlamaktadır. Birlikte çevreyi koruyan ve karlı çözümlerin seçilmesi sürecini hızlandırmak için gereken her türlü çabayı gösterecek ve geniş ölçekte kullanılması için çalışacağız. Dijital dönüşümü çok iyi uygulayan ve yenilikçi çözümler üretmek adına girişimci ekosistemini sürekli destekleyen Türkiye’den de bu çalışmalarımıza katılımı çok önemsiyoruz. Türkiye, dünyanın karbon nötr ekonomiye geçiş sürecinde öncü rol oynama konusunda çok büyük bir potansiyele sahip ve Schneider Electric ile birlikte bu potansiyeli gerçeğe dönüştürmeye katkıda bulunmaya hazırız.”

Solar Impulse Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bertrand Piccard

Solar Impulse Efficient Solution sertifikasyon programına dahil olmak isteyen, karbon nötr ekonomisine geçişte değer yaratacak ürün ya da çözüme sahip tüm girişimci ve start-upların internette BU adrese girerek başvuru sürecini başlatmaları ya da Schneider Electric Türkiye’ye ulaşarak başvuru sürecinde destek istemeleri yeterli olacak

https://mc2haber.com/  30.11.2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here