HİSAR-A+ hava savunma füzesi seri üretime geçiyor

0

ASELSAN ve Roketsan iş birliğiyle geliştirilen HİSAR-A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi, envantere giriş öncesi yapılan son kabul testi esnasında başarılı oldu.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ve ASELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (AİHSS) Projesi kapsamında, Roketsan tarafından geliştirilen HİSAR-A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi, envantere giriş öncesinde yapılan son kabul testi esnasında başarılı oldu. AİHSS’den atılan HİSAR-A+ Füzesi, hedef rolündeki yüksek hızlı hedefi uzak menzilden başarıyla imha etti.

Hatırlanacağı üzere; Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi’nde kullanılmak üzere geliştirilen HİSAR-A ve HİSAR-O Füzeleri, menzil ve irtifa sınırının arttırılması ihtiyacının doğması sebebi ile HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ olarak güncellenmişti.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz ay SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, “HİSAR-A ve HİSAR-O’ya “plus” diyerek, kabiliyetlerini biraz daha arttırma yoluna gittik. Çünkü; HİSAR-A seviyesinde daha doğrusu daha önce tanımlanan HİSAR-A seviyesinde bir korunmanın, bugünkü harekat ortamında çok etkili olmayacağını düşündüğümüz için ona biraz daha kabiliyet kazandırdık. HİSAR-O da benzeri şekilde biraz daha üst kabiliyete yükseltildi. HİSAR-A+ ve HİSAR-O+, seri üretime çok yaklaştılar.” ifadelerinde bulunmuştu.

HİSAR-A

Türkiye’nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-O) tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi 20 Haziran 2011’de ilgili kurumlar arasında imzalanmıştır.

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını gerçekleştirebilmektedir.

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15+ km menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

SavunmaSanayiST

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here