Karsan, Otonom Atak Electric Tanıtımını Gerçekleştirdi

0

Adastec iş birliğinde geliştirilen ve Karsan’ın kendi markasıyla pazara sunulacak olan, yüzde 100 elektrikli ve 4. seviye sürücüsüz otobüsü Otonom Atak Electric’i bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın katılımı ile gerçekleşen etkinlikte tanıtıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atak Electric ile ilgili “Yıl sonuna kadar 24 metrelik olanı da yapılacak. Seri üretimle birlikte bu sektörde inanıyorum ki ülkemizin adını da markalarımızın adını da duyuracaklar. Bunun adımının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden atılmış olması bizi ayrıca memnun etmiştir” dedi. Temiz enerji kullanımına da vurgu yapan Erdoğan Elon Musk’la yaptığı görüşmeyle ilgili “Kendilerine bu konuları görüşmeye hazır olduğumuzu söyledik. Karsan ve ekibini tebrik ediyorum. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun” dedi. Erdoğan, “Makam aracınız da otonom olacak mı?” sorusuna ise “Tabi ileride neden olmasın?” karşılığını verdi

Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, Adastec iş birliğinde geliştirilen ve Karsan’ın kendi markasıyla pazara sunulacak olan, yüzde 100 elektrikli ve sürücüsüz otobüsü Otonom Atak Electric’i bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın katılımı ile gerçekleşen etkinlikte tanıtıldığı belirtildi.

300 KM MENZİL VE 52 KİŞİ YOLCU TAŞIMA KAPASİTESİNE SAHİP

Açıklamada Otonom Atak Electric’in 8,3 metre boyunda, 52 kişinin üzerinde yolcu kapasitesi ve 300 km’lik menzili ile otonom araç pazarının bir oyuncusu olmasının düşünüldüğü belirtildi.

“Şirketimiz, toplu taşımacılıkta değişimleri takip ederek ihtiyaçlara cevap verme gayreti doğrultusunda Adastec iş birliğinde geliştirilen ve Karsan’ın kendi markasıyla pazara sunulacak olan, yüzde 100 elektrikli ve sürücüsüz otobüsü Otonom Atak Electric’i bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın katılımı ile gerçekleşen etkinlikte tanıttı.

Karsan ve ADASTEC’in  ortak çalışmaları ile geliştirilen Seviye 4 Otonom Atak Electric, gücünü BMW tarafından geliştirilen 220 kWh kapasiteli bataryalardan alan ve 230 kW güce ulaşarak 2500 Nm tork üreten Atak Electric üzerinde geliştirildi. Sahip olduğu 8,3 metrelik boyutları, 52 kişinin üzerinde yolcu kapasitesi ve 300 km’lik menzili ile Otonom Atak Electric’in otonom araç pazarının bir oyuncusu olması düşünülmektedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here