AKINCI İHA seri üretimi başladı

0

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, AKINCI İnsansız Hava Aracı (İHA) için seri üretim faaliyetlerine başlanıldığını açıkladı. AKINCI, bu yıl envantere alınacak.

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI İHA’nın seri üretim faaliyetlerine başlanıldığını açıkladı. Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “AKINCI’da seri imalata geçildi, yakın zamanda İnşallah teslim edildiğini göreceğiz.” ifadelerine yer verildi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından bu yılın başında yapılan açıklamada, AKINCI İHA’nin 2021 yılı içerisinde envantere alınacağı açıklanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, bu bilgiyi bir kez daha doğruladı.

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı

Baykar Savunma tarafından Bayraktar Taktik Blok-II İnsansız Hava Aracı’ndan elde edilen tecrübelerle geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, ileri düzeydeki teknik kabiliyetleri sayesinde savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bazı görevleri icra edebilecektir.

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına ve çok sayıda mühimmat istasyonuna sahip olacak AKINCI; 40.000ft irtifada 24 saat boyunca havada kalabilecek ve 1.350 kilogram faydalı yük taşıyabilecektir. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak sistem, hava-yer ve hava-hava angajmanı gerçekleştirebilecektir.

Teknik Özellikler

Haberleşme Menzili:Çift Yedekli SATCOMÇift Yedekli LOS (250km)
Azami Kalkış Ağırlığı:5.500kg
Faydalı Yük Kapasitesi:1.350kg
Uçuş Süresi:24 saat
Uçuş İrtifası:40.000ft
Uzunluk:12.2m
Kanat Açıklığı:20m
İtki Tipi:2x750HP
Kalkış ve İniş:Otomatik

Savunmasanayist  04.02.2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here